Kamelya Çiçeği Bakımı

Dört mevsim yapraklı bir bitki olan kamelya çiçeği bahçenizin yaz – kış renkli görünmesini sağlayacaktır. Kamelya çiçeği bakımı nasıldır?

Kamelyanın boyu iki ile 20 metre arasında değişiyor. Dişli, kalın ve parlak yapraklara sahiptir. Çiçeği şekil bakımından güle benzer. Çiçekleri göz alıcı büyüklüktedir. Beyaz, kırmızı e pembe rengindeki çiçekleri düz ya da katmerlidir.

Kamelya Çiçeği

Toprak: Kamelya geçirgeni organik maddece zengin, hafif nemli ve asitli topraklarda sağlıklı gelişim gösterirler.

Gübre: Potasyum ve demir içeren gübrelerin verilmesi gerekiyor. Kamelya mümkünse budanmaması gereken bir bitkidir. Budanacaksa, çiçekleri döküldükten sonra budanır. Kamelyanın kestiğiniz dallarını atmayın. Kesilen dalları köklendirme tozuna batırarak ufak bir saksıya dikebilirsiniz.

Isı: Soğuğa pek dayanıklı bir bitki değildir. Soğuk bir yerde yaşıyorsanız, çiçeğinizi mümkün oldukça soğuktan korunabilecek yerlerde muhafaza etmeye özen gösterin.

Işık: Kamelya güneşle çok haşır, neşir olmayı seven bir bitki değildir. Kamelya yetiştirmeyi düşünüyorsanız, bahçenizin çok güneş almayan hafif gölge kısımlarında yetiştirebilirsiniz.

Su: Bu bitkilerde en dikkat edilmesi gereken nokta, sulamadır. Kamelya suyu pek sevmez. Ama kuru kalmamasına da dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu