Kanepe yapımı hakkında pratik bilgiler

Kanepeler kokteyllerin, toplantıların ve ev partilerinin vazgeçilmezidir. Yapımı oldukça kolay ve pratik olup, her damak tadına uyumlu hale getirilebilir.

Kanepeler iştah açıcı diye tabir edilen, yemeklerden önce servis edilen, hem hazırlaması, hem de yemesi son derece pratik olan yiyeceklerdir. Seçeceğiniz malzemeleri üst üste dizip, üzerinden bir kürdan geçirdiğinizde kanepeniz hazır hale gelmiş demektir.

Jambonlu, peynirli, somonlu, tonbalıklı, yumurtalı, sebzeli şeklinde uzayıp gidecek bir listeden dilediğiniz malzemeyi seçebilirsiniz. Hangi malzemeyi seçerseniz seçin, önce ekmeğinizin şeklini belirlemeniz, ardından da fırınlanmış ya da taze ekmek olmasına karar vermeniz gerekir. Süpermarketlerden tost yapmak üzere aldığınız ekmekleri, dilerseniz dörde bölerek köşeli şekilde, dilerseniz de yuvarlak kesici yardımıyla daire şeklinde kullanabilirsiniz. Ancak her iki durumda da ekmeğin kenar kısmını değil, yalnızca iç kısmını kullanmalısınız. Ekmeklerinizi şekillendirdikten sonra, kızartarak kullanmak istiyorsanız fırın tepsisine dizip, 400 dereceye ayarladığınız fırında 10 dakika kadar kızartın. Kızarmış ya da taze ekmekleriniz hazır hale geldikten sonra, üzerlerine bir miktar yumuşatılmış tereyağı ya da margarin sürün. Yağ kullanmak istemezseniz, yumuşatılmış krem peynir de tercih edebilirsiniz. Daha sonra kanepenizi hangi malzemeyle hazırlamak istiyorsanız üzerine yapacağınız eklemelere başlayın. Dilerseniz birden çok malzemeyi de bir araya getirebilirsiniz. Kullandığınız ana malzemenin üzerine dilimlenmiş zeytin, kornişon turşu ve ucu delik bir torba yardımıyla fındık büyüklüğünde sıkacağınız bir parça sos, hem kanepenin lezzetini arttıracak, hem de hoş bir görünüm verecektir.

Malzemelerinizi ekmeğin üzerine yerleştirdikten sonra, ekmeğin ortasına denk gelecek şekilde kürdanınızı geçirip,  gönül rahatlığıyla kanepeleri servis edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu