Kantaron Yağı Üretim Atölyesi

Hypericum perforatum, Sarı Kantaron, Binbirdelik Otu, St. John’s Worth olarak da bilinen ve yüzyıllardır kullanılan mucizevi bir bitkidir.

Yağı haricen kullanımda yara, yanık iyileştirici etkiye sahiptir. Kantaron çayı ise dahilen kullanımda uyku ve depresyon tedavisinde yardımcıdır.

Otacı Bitkisel Ürünler kurucularından Eczacı Meltem Kurtsan, Bodrum’da Yalikavak dağlarındaki arazisinde; zeytin, keçiboynuzu, incir, meşe ile adaçayi, kekik, sarı kantaron, defne gibi birçok tıbbi bitkinin doğal olarak yetiştiği doğayı son on yıldır gözlemleyerek, aldığı ilhamla İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Fitoterapi Yüksek Lisansını yaptı.

Bu atölyede Mayıs aylarında kendiliğinden açan sarı kantaron nasıl bir bitkidir, arazide nasıl tanınır, kantaron yağı ve şifaları nelerdir, nasıl üretilir bilgilerini; Ziraat Müh. Esma Konaş ise kantaron bitkisi nasıl yetiştirilir konusunu katılımcılara aktaracaktır. Teorik bilgiler sonrası doğada gözlem yapılarak sarı kantaron toplanacak; kantaron yağı üretimi ve kantaron çayı için kurutma, demleme ve saklama yöntemleri paylaşılacaktır.

Yer: Herbafarm Doğal Ürünler, Ortakent, Muğla

Tarih: 14 Mayıs 2016

Saat: 14.00

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu