Konyak Nasıl Servis Edilir?

Konyak servisi nasıl yapılır? Konyak, adını Fransa’nın Cognac adlı kasabasından alır ve bu bölgede yetişen üzümlerden yapılır.

Yüksek alkollü bir içki olup, en az %40 alkol barındıran, en prestijli içkilerden biri. Ülkemizde, aynı içkinin Türkçe karşılığı, “Kanyak” ve genel adıyla Brandy olarak benimsenmiştir. Genellikle, Fransız konyakı için “Konyak”, diğer tüm ithal, yerli içkiler ve Brandyler için “kanyak” ifadesi kullanılır. Kanyak nasıl servis edilir?

Konyak Servisi

  • Kanyak servisi için, geniş gövdeli, kısa ayaklı, dar ağızlı kanyak bardağı (Brandy Sniffer) kullanılır.
  • Kırmızı şaraplarda olduğu gibi, servis ederken sıcaklığın 16 ila 18 derece arasında olmasına özen gösterilmelidir.
  • Kanyak, bardakta, içki arabasında ve ziyafetlerde farklı şekillerde servis edilir.
  • Bardakta servis için, kanyak bardağına 2 veya 4 cl. kanyak konur. Bardak, tepsiyle salona getirilerek, misafirlerin sağından masaya konur. Kanyak bardağı, işaret ve orta parmakla alttan tutulur, baş parmakla yandan destek yapılarak içilir.
  • İçki arabasıyla servis yapılacaksa, üst katta çeşitli kanyaklar, alt katta ise bardak çeşitleri olacaktır. Kanyak şişeleri, teker teker misafire takdim edilerek tanıtılmalıdır.
  • İçki arabasından servis edilirken, kanyak bardağını ısıtmak da mümkün olacaktır. Bunun için, küçük bir ispirto ocağı kullanılabilir. Kanyak bardağı, el yakmayacak şekilde alev üzerinde döndürülerek ısıtılır. Isıtılan bardağa, yeteri kadar kanyak konarak servis edilir.
  • Ziyafetlerde kanyak servisi sırasında, zamandan kazanmak için, değişik çeşitlerdeki kanyaklar, barda hazırlanır. Tepsi, misafirin solundan masaya uzatılır ve cinsleri tanıtılır. Misafir istediğini kendisi alır.

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak, daha profesyonel servisler hazırlayabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu