Kapı Gıcırtısı Nasıl Giderilir?

Kapı menteşeleri, zaman içerisinde bünyesindeki yağı kaybeder. Bunun sonucunda ise, kapılar açılıp kapandıkça gıcırdamaya başlar.

Yağın yok olmasının yanı sıra, üretimden kaynaklanan hatalar, kapıların eklem yerlerinde oluşan kirler de gıcırdamaya neden olur. Çoğu insan için rahatsızlık verici bu tiz ses, belli başlı birtakım yöntemler ile kolayca yok edilebilir.

Kapı Gıcırtısı Nasıl Giderilir?

Kapı gıcırtısına son vermek için kullanılacak yöntem, makine yağı ile menteşeleri yağlamaktır. Bunu yaparken ise, bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Örneğin, makine yağı, menteşelerin içine doğru akıtılmalıdır.

Yağlama işlemine başlarken, eğer mümkünse kapı yukarı çekilerek, yerinden çıkartılmalıdır. Eğer bu mümkün değil ise, öncelikle bir kibrit veya kürdanın ucuna pamuk sarılmalı ve bu cisim, makine yağına batırılmalıdır. Ardından kapının tüm eklem yerleri, dıştan içe doğru olacak şekilde yağlanmalıdır.

Menteşeleri yağlamak için, makine yağı dışında başka alternatifler de vardır. Bunlar; gres yağ ve yemeklik yağlardır.  Uzun yıllar boyunca akmadan kalan gres yağ, kapı gıcırtısına önlemede en etkili sonucu verecektir. Yemeklik yağlar, gres ve makine yağlarının bulunamadığı durumlarda tercih edilmelidir. Çünkü bu yağların kullanımı ile kapının eklem yerleri çok çabuk tozlanacak ve kapı, tekrar gıcırdamaya başlayacaktır.

Evdeki kapıların, her yıl bir kez düzenli olarak yağlanması hem onların kullanım ömrünü uzatacak, hem de gıcırdama sorununun önüne geçecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu