Kapı Kilidi Nasıl Değiştirilir?

Kapı kilidinin değişimi için genellikle çilingir hizmeti veren firmalardan destek alındığı gibi, kapı kilidi bireysel yöntemler ile de kolaylıkla değiştirebilir.

Kapı kilidini değiştirirken ilk dikkat edilmesi gereken nokta, kapının kilit silindir ya da kapı göbeği adı verilen alanının değiştirilmesidir. Kilitlerin özelliklerine göre farklı seçenekler bulunduğu gibi; bareli, çift profilli ya da güvenlik kartlı girişe uygun kilidi seçebilirsiniz.

Baret satın alırken, eski kilidin boyunu ölçmek gereklidir. Kilit göbeği genellikle standart boya sahip olsa da, farklılık gösterebilir. Ölçü aldıktan sonra, uygun kilidi satın alarak, montaj aşamasına geçebilirsiniz.

  1. Kilit silindir üzerinde bulunan vidayı düz tornavida ile sökün. Vida çıkarıldıktan sonra, kilit üzerinde bulunan anahtarı çevirerek göbeği çıkarın.
  2. Eski kilit göbeğini çıkardıktan sonra, yenisini kilidin içerisine yerleştirin. Çıkartığınız süngü altındaki göbek vidasını kilidi yerleştirdikten sonra iyice sıkın.
  3. Kilidi korumak için koruma teçhizatlarını yerleştirin ve kapı açılma yönüne göre, kapı kolunu levhaya monte edin.
  4. Levhayı monte ettikten sonra, iç levhayı da takarak, kapı kilit montajını tamamlayın.

Kapı kilidini değiştirirken, iç mekanınızın güvenliğini sağlamak için koruyucu ekipmanlar kullanabilir ve vidasız kilit sistemlerini tercih edebilirsiniz. Vidasız dış koruyucuların açılması diğerlerine göre çok daha zor olduğundan, bu sistemin daha güvenli olduğunu unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu