Kapı Kolu Nasıl Değiştirilir?

Kapı kolları zamanla kullanıma bağlı olarak bozulabilir. Bu durumda birinden yardım almak yerine kapı kolunu kendiniz değiştirebilirsiniz.

Kapı kolları, tek taraflı ve çift taraflı kolları olarak ikiye ayrılır. Kapı kolunu değiştirmek için ihtiyacınız olacak tek şey tornavidadır.

Alacağınız tokmak kitinden, 2 tokmak, anahtar, aynalar ve kilit çıkacaktır. Değiştirme işlemini yapabilmeniz için, bir tornavida edinmeniz yeterli olacaktır. Öncelikle, iki tokmağın birbirinden ayrılması için anahtarı sokup, çevirin ve çekerek ayırın.

Daha sonra, eski kilidi ve karşılık aynasını vidalarından sökerek kapıdan çıkartın. Kapı boşluğuna kilidin dil kısmını oturtun.

Kapı Kilidi DEğiştirme

Dil kısmı basılı olarak tokmak üzerindeki bölüme sokun. Kapı üstüne oturttuğunuz dil kısmını basılı tutularak; tokmak yuvarlağına soktuğunuz tokmağı ilgili bölüme iterek monte edin. Aynayı tokmak altına geçirerek monte edin. Diğer tokmağı ayna üzerine geçirerek monte edin.

Kilit karşılığını, kapının karşılık yuvasına vidalayın. Kilit ve tokmağı kapıya vidalayın. Alacağınız tokmak ya da kapı kolunun, eski kilit ve kapı kolunun benzeri olmasına dikkat edin. Aksi takdirde, kapı üzerine monte edeceğiniz bölümlerin, yeniden oyulması gerekecektir.

Kapı kolunu değiştirirken gerekli güvenlik önlemini almalısınız. Bu yöntemi kullanarak kapı kolunu kolayca değiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu