Kapı Stoperi Nasıl Yapılır?

Kapı durdurucu anlamına gelen kapı stoperi, evlerdeki veya iş yerlerindeki kapı pencere gibi açılıp kapanan cisimleri durdurmak ve sabitlemek için kullanılır.

Hazır olarak alınabileceği gibi çeşitli maddelerden de kendiniz kapı stoperi yapabilirsiniz. Bunun için plastik, demir, karton ya da mukavva gibi malzemeleri kullanabilirsiniz.

Tahtadan kapı stoperi

Bir tahta parçasını eni 5 cm olacak şekilde dik üçgen bir levha olarak kesin. Kestiğiniz parçayı üçgen bir dik şekilde kapının önüne koyun. Kapının yüksekliğine göre stoperin uç kısmını inceltin.

Mukavvadan kapı stoperi

Mukavvadan 5-25 santim ölçülerinde bir parça kesin. Ardından mukavvayı istediğiniz bir ucundan başlayarak 10 santim bükün. Büktüğünüz kısımdan da 5 santim kıvırın. Uçları birleştirerek herhangi bir yapıştırıcı malzeme ile yapıştırın.

Üçgen iskelet elde edildikten sonra kenarları kaplamak için de elde ettiğiniz parçayı mukavvanın üstüne koyun. Kurşun kalemle ölçü alın. Ölçülen kısımları kesin ve üçgen levhanın kenarlarına yapıştırın.

Kapı kolu için kapı stoperi nasıl yapılır?

2 tane yumuşak plastik maddeden plastiği tekerlek yapın ve iki ucu birbirine yapıştırın. İkinci bir plastik levhayı da kapının koluna sıkıca dalayarak yapıştırın. Yuvarlak esnek plastiği kapının koluna yapıştırılan plastik duvara bakacak şekilde yapıştırın.

Bir diğer yöntemde ise balon çubuğun üçgen ucunu kullanabilirsiniz. Balonun üçgen ucunda 3 eşit parça bulunur. Bu parçaları dümdüz olacak şekilde bükün. Bu parçayı, bir tornavida yardımıyla üç vidayla kapının arka sol alt köşesine monte edin. Balon çubuğunu 2-3 santim kalacak şekilde kesin.

Bu yöntemleri ve malzemeleri kullanarak kapı stoperini kendiniz yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu