Kapsül Gardrop Nedir?

Hep daha fazlasını talep etme saplantısına karşılık “kapsül gardrop” akımı hayata yeni bir ivme kazandırıyor.

Kapsül gardrobun temel ilkesi, dolabınızı olabildiğince sadeleştirmek. Dolabınızda yalnızca 10-15 adet temel giysi bulundurarak yaşamınızı sadeleştirebilirsiniz.

Denaye Barahona da gradrobunu minimal hale getirenlerden. Kapsül gardrobu yöntemine geçerek aslında kullanmadığı pek çok giysiden kurtulmuş. Meselenin de daha güzel görünmek değil, daha iyi hissetmek olduğunu söylüyor.

clothes-rail-918859_1280

Ünlü İngiliz yönetmen bu akıma uyanlardan. New York Times’a verdiği röportajda her gün ne giyeceğini düşünmenin boşa zaman harcamak olduğunu söyledi. Nolan, her gün imza niteliğindeki aynı giysileri giyiyor: dar siyah deri pantolon, mavi gömlek ve rahat bir ayakkabı.

Yazar Alice Gregory de kapsül gardrop akımını uygulayanlardan biri. Muhteşem görünmenin ucuz ve en kolay yolunun bu olduğunu düşünüyor. Size en yakışan ve kendinizi en rahat hissettiğiniz 3-5 parça giysi ile her şey daha kolay oluyor. Böylece açgözlülükten de kurtulmuş oluyorsunuz

Kapsül Gradrop Size Neler Sağlar?

Daha iyi kararlar alırsınız: “Bugün ne giyeceğim” gibi tali bir soru yerine, gün içinde yapacağınız önemli işlere odaklanarak daha isabetli kararlar verebilirsiniz. Karar vermeniz gereken şeyleri düşürerek daha geniş bir mental alana sahip olursunuz.

Zamandan tasarruf edersiniz: Yaşamın her alanında tasarruf esas olmalıdır. Fazla yemekten kaçındığınız gibi fazla eşyadan da kaçınmalısınız. Gardrobunuzda yalnızca ihtiyacınız olan temel parçaları bulundurarak fazlalıklardan arının. Böylece ne temizlemek ne de seçim konusunda boşa zaman harcarsınız.

Stresiniz azalır: Daha bir gece önceden ne giyeceğinizi düşünmeye başlamak oldukça yorucu bir süreç. Üstelik “Oraya hangi kıyafet uygun olur?” diye düşünürken saatler harcamanız da cabası. Örneğin Mathilda Kahl’in tipik bir kıyafeti var; ipek beyaz gömlek ve siyah pantolon. Her gün aynı kıyafetleri giyiyor. Bu sadeleşmenin anksiyetesini azalttığını ifade ediyor.

yaz kapsül gardorbu
Görsel: thelovelylauralife.com

Gereksiz harcamalardan kurtulursunuz: Yılda binlerce lirayı giysi alışverişi için harcıyoruz. Oysa ihtiyacımız olan bunun çok daha azı. Bir kişinin gardrobunda olan ortalama giysi sayısı 30. Fakat birkaç parça giysi bile yaşamamış için yeterli. Neden daha fazlasına ihtiyaç duyalım? Kaspül gardrop ile giderlerinizi azaltabilirsiniz.

Bu akımda amaç daha iyi giyinmek değil, daha iyi hissetmek. Satın aldığımız her bir giysi dolabımıza yük olduğu gibi bizi de boğmaya başlıyor. Hiçbir şeyden vazgeçemez hale geliyoruz. Atmaya kıyamadığımız, fakat yıllardır da kullanmadığınız giysilerle yaşamayı sürdürüyoruz. Kapsül gardrop fikri ile sadeleşerek tüm bunlardan kurtulabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba yazınızı zevkle okudum ve çok sevdim :) İlham verdiniz teşekkür ederim, bende kapsül dolap ile ilgileniyorum,
    ve kesinlikle katılıyorum, zaman tasarrufu stresin ve harcamaların azlması
    Aslında bunların ne kadar büyük önem arz ettiğini insan kapsül dolap yapmaya başladıktan ve bunu hayatına geçirdikten sonra anlıyor garip bir biçimde :)
    Bu arada o kadar çok kıyafet eledim ki neredeyse yarısı gitti dolabımın:)
    Yeni yazılarınızı ve görüşlerinizi merakla beklemekteyim, sevgilerimle :***

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu