Kardeş Odası Dekorasyonu

Birden çok çocuk için aynı yatak odası kullanılacaksa, dekorasyonun her çocuğun konforuna yönelik yapılması gerekir. 

Kardeş odası, iki veya üç kardeş olanların ortaklaşa kullandığı yaşam alanlarıdır. Bazen kardeşler arasında ortak masa veya ortak gardırop kullanımında dolayı sorunlar yaşanabilir. Alternatif dekorasyon ürünleri yardımı ile bu durumun önüne geçmek mümkündür.

Kardeş odası

Kardeş odası dekorasyonunu oluştururken, odanın büyüklüğü göz önüne alınmalı ve planlama, bu doğrultuda yapılmalıdır. Oda küçük ise, kullanıcıya daha fazla depolama alanı yaratacak ürünler tercih edilmelidir.

Bunun için verilebilecek en güzel örnek, bazalı yataklardır. Oda içerisinde fazlalık yapan ürünlerin çoğu baza altına kaldırılabilir ve böylece yaşam alanı genişletilebilir.

Kardeş odası

Kardeş odası için dekorasyon fikirleri

Kardeş odasında, isteğe bağlı olarak tekli ya da ranzalı yataklar tercih edilebilir.  Alan küçük ise, ranzalı yatakların kullanımı elbette ki daha doğru olacaktır.  Yatağın ayağı yerden yüksek modeldeki ranzalar da ürün depolama açısından oldukça kullanışlıdır.

Tekli yatak kullanılacaksa, yatakların yerleştirilmesinde farklı yöntemler uygulanabilir. İki yatak, aralarına bir komedin koyularak birbirinden ayrılabilir veya bir yatak bir duvara, diğer yatak da diğer bir duvara yaslanarak sadece yatak başları birleştirilebilir.

Kardeş odası

L şeklinde yerden yüksek yataklar, kardeş odasında oldukça kullanışlıdır. Yatak altında kalan bölümler, çalışma masası veya oturma grubu olarak değerlendirilebilir. Çalışma masaları için de pencere kenarları tercih edilebilir. Tüm pencere önünü kapsayan şekilde uzunlamasına yerleştirilen masalar, çocukların gün ışığından da faydalanmasını sağlayacaktır.

Çalışma masası seçerken, bol çekmeceli veya bol gözlü olanların tercih edilmesi yine kardeş odasında depolama yapmaya büyük katkı sağlayacaktır.

Çocuk odalarında hijyen çok önemlidir. Odada kullanılacak yer malzemeleri mutlaka kolay temizlenebilir cinsten olmalıdır.

Oda dekorasyonu yapılırken kullanılacak malzemelere ve malzeme adedine de dikkat edilmelidir. Gereksiz kalabalık hem çocuğun oyun alanını daraltacak hem de kaza risklerini arttıracaktır.

Mobilya seçiminde en önemli kısmı karyola ve yatak oluşturur. Karyola mutlaka korunaklı olmalı, yatak da anti bakteriyel, orta sertlikte ve yarı ortopedik olmalıdır.

Odasında huzurlu ve mutlu olan çocuk, sizin de mutlu olmanız anlamına gelir. Çocuğunuzun odasını onun fikrini alarak ve onun seçimlerini düşünerek yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu