Karnabahar Kokusu Nasıl Giderilir?

Karnabahara kokusu nasıl giderilir? Çocukların çiçek yemeği olarak adlandırdıkları karnabaharın faydaları saymakla bitmez. Karnabahar iyi bir c vitamini ve kalsiyum kaynağıdır. Bu besinden faydalanırken, etrafa yayılan koku doğru yöntemler ile önlenebilir.

Yemeğinden kızartmasına, çorbasından salatasına kadar çeşitli şekillerde servise sunduğunuz karnabaharı pişirirken lezzetine yakışmayacak bir koku sarar mutfağı. Bunu önlemek elinizde… Mutfağınızı saran karnabahar kokusu için yapabilecekleriniz:

  • Mutfağınızı saran karnabahar kokusundan kurtulmak için ekmekten yararlanabilirsiniz. Ufalayıp temiz bir tülbente sarıp tencereye koyduğunuz ekmek, karnabaharın kokusunu çekecektir. Tülbende sardığınız için de yemeğe karışmayacaktır.
  • Karnabaharı haşlayacağınız suya ilk olarak bir parça tuz ve iki kaşık sirke ilave edin. Suyun üzerinde köpük oluşuncaya kadar bekleyin ve karnabaharı suya öyle atın. Evinizi saran kokudan eser kalmayacak.
  • Diğer bir seçenek olarak; karnabaharı haşladığınız suyun içine süt ilave edebilirsiniz. Süt hep kokuyu alacak, hem de karnabaharların kar gibi beyaz olmasını sağlayacaktır.

Karnabahar pişirirken, eve yayılan kokuyu önlemek için, pişirme suyuna bir miktar tuz ve iki kaşık sirke ilave edilir. Sonra, suyun üzerinde köpük oluşumu beklenir. Köpük oluştuktan sonra da, içine sebzeler koyulur. Bu sayede koku giderilir.

Bir başka yöntemde ise, tencere içine birkaç dilim ekmek koyulur. Ekmeğin ufalanıp yemeğe karışmasını önlemek için, temiz bir tülbende sarılarak koyulması tavsiye edilir. Ayrıca, karnabahar haşlama suyuna, bir miktar süt eklendiğinde de kötü koku önlenir.

Karnabaharın beyazlamasını istiyorsanız; pişirmeden yarım saat önce tuzlu, soğuk suda bekletin.

Bu tavsiyeleri uygulayarak, karnabahar kokusunun yemeğin lezzetine gölge düşürmesini engellemiş olursunuz. Siz de bu öneriler ile karnabahar yemeklerinizde ve salatalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu