Kartonpiyer Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kartonpiyer hakkında neler biliyorsunuz? İyi bir dekoratif malzeme mi? Yoksa bundan fazlası mı? Haydi birlikte bakalım.

Kartonpiyer bir fonksiyona sahip mi, yoksa tamamen dekoratif mi?

Aslında, kartonpiyer başlangıçta pratik nedenlerle yapılırdı; ancak daha sonra bir odada dekoratif bir unsur haline geldi. Yine de yararlı işlevini korudu. Başlangıçta kartonpiyerin nedeni, farklı yapı malzemelerinin bir araya geldiği boşlukları kapatmaktı. Her zaman duvarların ve tavanın kesiştiği bir alan vardır, bu alanı kapatmak isteyebilirsiniz. Çünkü eski yapı malzemelerinde orada bir boşluk görünürdü. Günümüzde ise beton evlerde böyle boşluklar yok. Fakat zamanla kartonpiyer daha zarif hale geldi. Dekoratif olarak değerlendirmek isteyenlerin de tercihi oldu.

Kartonpiyerin diğer faydaları nelerdir?

Orijinal amaç hala geçerlidir: Kartonpiyer duvarların ve tavanın buluştuğu alanı işlevselleştirir. Doğru yapıldığında, kartonpiyer tavanı daha yüksek hissetmeye yardımcı olur. Özellikle antika bir evde soluk ihtişamı ortaya çıkaran bir detay olarak görünür.

Kartonpiyer nasıl yapılır?

Bugün birkaç farklı malzeme kullanılmaktadır. Kartonpiyer geleneksel olarak alçıdan yapılmıştır ve hala bu yöntem kullanılmaktadır. Alçı kalıbınız olduğunda, deseni tekrarlamaya devam edebilirsiniz; aynı şeyi ahşapla yapmak çok daha zordur.  Bu günlerde mekanınıza uygun tasarımı bulmak için kataloglara başvurabilirsiniz; şirket yerinde alçı kalıp oluşturacaktır. Desenden yapılmış bir kalıp ve hasarlı bölümleri değiştirmek için bundan yeni parçalar çıkarılarak eski bir kartonpiyer kalıbı da kullanılabilir.

Ahşap da ayrıca kartonpiyer için iyi bir malzeme olabilir. Kurulması ve bakımı alçıdan daha kolaydır ve çatlama konusunda çok fazla sorunun yaratmaz.

Poliüretan köpük, ekstrüde polistiren, vinil veya PVC gibi bir kompozitten yapılmış kartonpiyer, kurulumu en kolay olanıdır. Desenleri geleneksel sıva stillerinden sonra modellenen bu pervazlar hafif, esnek ve nem ve böceklere karşı geçirimsizdir. Gerçekten tatmin edici sonuçlar elde edebilirsiniz ve boyandıktan sonra fark olduğunu söylemek zordur. Tıpkı alçı gibi görünür.

Kartonpiyerin maliyeti nedir?

Birçok seçenek mevcut olduğu için fiyatların tahmin edilmesi zordur. En ucuz seçenekler kompozit malzemelerdir. Ahşap kompozit malzemeye göre daha pahalıdır. Alçı, emek ve detay seviyesi nedeniyle her zaman en pahalıdır.

Hangi kartonpiyer stilleri mevcuttur?

Yunan Revival, Klasik dönem gibi çeşitli dönemlerin modellerini bulmak mümkün. Belki tarihi bir Fransız şatosunun ya da Viktorya konağının görünümünü tercih edersiniz. Odaların daha modernleşmeye başladığı ve kalıplamanın daha az ayrıntıyla düzleştiği 1940’lı yılların kalıplarını da tercih edebilirsiniz.

Hangi kartonpiyer modeli seçilmeli?

Odanın büyüklüğüne, tavan yüksekliğine ve daha fazlasına uyan tam oranların belirlenmesi için tüm gereklilikler bir arada düşünülmeli .

Ancak yine de yaratıcı olma fırsatları var. Örneğin, ayrıntılı bir kartonpiyer modeli, küçük bir odada eğlenceli bir numara gibi görünebilir ve odanın çok küçük olmasından uzaklaşmak için gözü yukarı çeker. Ancak genellikle, küçük bir odada ağır bir model fazla kaçabilir.

Genel olarak, alçak tavanlar kartonpiyeri dışlamamalıdır. Çok basit bir şey yaparsanız ve gözünüzü yukarı çekerse, tavanın daha uzun görünmesini sağlayabilir. Sade modeller alçak tavanlarda da kullanılabilir.

Evinizin genel görünümüne uygun bir model seçmek her zaman en iyi tercih olacaktır. Birbiriyle ilgisiz bir tasarım göz yorucu olabilir. Bunun yanı sıra her odada farklı bir model tercih edilebilir.

Kartonpiyer için boya rengi nasıl seçilir?

Boya rengi, tavanın ne kadar yüksek hissedileceği konusunda gerçekten bir fark yaratabilir. Kartonpiyer ile odanın renginin aynı olması tavanın daha yüksek görünmesini sağlar. Bunun yanında yer pervazlarını farklı renkte boyamak da aynı etkiyi yaratır. Diğer yandan daha eski stil bir evdeyseniz kartonpiyer rengini oda renginden farklı seçerek odaya bir renk katmak isteyebilirsiniz. Böyle evlerde tavan zaten yüksek oluyor.

Kartonpiyeri sökmek mümkün mü?

Modern mimarinin hayranları genellikle kartonpiyerden vazgeçme eğilimindedir. Yeni taşınacağınız evde kartonpiyer varsa ve onu istemiyorsanız ya da evinizdeki mevcut kartonpiyeri artık istemiyorsanız ne yapacaksınız? Bu işlem kurulumdan daha maliyetli olabilir. Üstelik iyi bir işçilik gerektirir. Bu koşulları sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız söküm işlemine girişebilirsiniz. Aksi durumda onlarla yaşamak daha iyi olabilir. Söküm işleminin yapıdaki kusurları ortaya çıkarabileceğini de unutmayın.

Yine de söküm yaptırmak istiyorsanız bilmeniz gerekenler nelerdir?

Bu, kartonpiyerin ne zaman kurulduğuna bağlıdır. Orijinal sıva kalıplarını yüzyılın başından kalma bir kumtaşından çıkarmaya karar verdiğinizi varsayalım. Çok fazla işin içindesiniz ve geride kalan karışıklığı onarmak karmaşık ve pahalı olacaktır. 1980’lerde orayı geliştirmek için eklenen bir kalıp ise, bunun oldukça basit bir iş olması gerektiğini düşünebilirsiniz.

Büyük ve küçük tadilat projeleri yolda çok sayıda sorun ile birlikte gelir. Öncelikle iyi bir analiz yaptırmanız gerekir. Söküme değecek mi buna göre karar vermelisiniz.

Stropiyer Nasıl Yapıştırılır?

Malzemeler

 • Metre
 • Spatula
 • Yapıştırıcı
 • Kalem
 • Güçlü bir maket bıçağı
 • Sünger

Montaj Nasıl Yapılır?

 • Montaja duvar köşelerinden başlamak doğru olur.
 • Köşelere yapmak için kartonpiyerin yüksekliğinin yarısı kadar olan ölçü kesilecek yerden hizalanır ve dışa doğru kesilir.
 • Tavandan aşağıya doğru duvara 12 cm’lik işaretler çizin.
 • Kornişin bitiminden kartonpiyeri monte edeceğiniz alana doğru 2 cm’lik işaret çizin.
 • Çizdiğiniz işaretleri kurşun kalem yardımıyla birleştirin.
 • Köpük kartonpiyerin altına yapıştırıcı sürün.
 • Köpük kartonpiyeri işaretlediğiniz yere yapıştırın ve kurumasını bekleyin.
 • Malzeme birleşim yerlerinin aynı hizaya getirilmesine ve figürlerin ağız ağıza gelmesine dikkat edin.
 • Sünger yardımıyla, ek yerlerin ve temas bölgelerindeki prüzleri temzileyin.
 • İlk temizlik aşamasında 2-4 saat sonra, ek yerlerin ve köşe merkezleri tekrar rötuşlanmalıdır.

Kartonpiyer Nasıl Temizlenir?

Öncelikle kartonpiyerleri elektrik süpürgesinin fırçalı ucuyla süpürün. Böylece bezle sileceğiniz zaman tozlar oraya yayılmamış olur. Ardından mikrofiber bez ile kartonpiyerleri silin. Bu işlem için bir miktar sıvı Arap sabunu kullanabilirsiniz.

Bu işlemi uygulayabilmeniz için kartonpiyerlerin silinebilir olduğundan emin olmalısınız. Boyanızın silinebilir özelliği olup olmadığını kontrol edin. Silinebilir değilse bu yöntemi uygulamamalısınız.

Bir diğer yöntem ise kaynar su dolu bir kovayla kirlerin yumuşamasını sağlamaktır. Bunun için kaynar su dolu bir kovayı odanın ortasına bırakın. Oluşan buhardan kirler yumuşayacaktır. Ardından yukarıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

Kalem ya da boya izlerini temizlemek için öncelikle deneme yapmanız gerekir. Kartonpiyerin küçük bir noktası kullanabilirsiniz. Sıcak su içine bulaşık deterjanı ekleyin. Leke üzerinde deneme yapın. İşe yaradığını görüyorsanız diğer yüzeyleri de böyle temizleyebilirsiniz.

Çok eski lekelerde bu yöntem işe yaramayabilir. Unutmayın, önce küçük bir leke üzerinde deneme yapmalısınız. Aksi taktirde lekeyi tüm duvara yayabilirsiniz. Bu işlemde karbonatlı su, sirkeli su kullanabilirsiniz. Yağ lekelerini yağ çözücü ile silebilirsiniz.

İs Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Limon suyu 2 bardak suyun içine karıştırılır. Temiz bez bu karışımın içine batırılır ve sıkılarak kullanılır. Kartonpiyerdeki is lekesi silinerek çıkarılır. Gerekirse is lekesi olan bölge birkaç kez silinmelidir. Ardından mutlaka su ile durulama yapılması gerekir.

İsli duvarların silinme ve temizlenme işlemleri oldukça yorucudur. İs lekesi olan kartonpiyerde yukarıdan aşağıya kadar silmek gerekir. Malzemeler bir kovanın içinde karıştırılır. Ardından bez yardımı ile tüm kartonpiyerler temizlenir. Bu karışım oldukça etkili olduğu için yormadan temizliğin bitmesine olanak sağlar. Ardından mutlaka durulama yapılmalıdır. Durulama sonrasında kurulama atlanmaması gereken bir adımdır.

Bir kovanın içine doldurulan ılık suyun içinde Arap sabunu belli bir miktar dökülür ve karıştırılır. Ardından karışımın içine bol miktarda karbonat dökülür. Temiz bir bez karışıma batırılır ve silme işlemi yapılarak kartonpiyerden is lekeleri temizlenir. Karbonat beyazlatma özelliğine sahip olduğu için is lekeleri nasıl çıkar kapsamında oldukça etkilidir.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu