Kasım Ayında Bahçede Neler Yapılır?

Havalar iyiden iyiye soğumaya başladı. Bahçedeki ağaçları ve çiçekleri kışın etkilerinden korumak için bakımlarını ihmal etmemelisiniz. Kasım ayında bahçede neler yapılır?

Kasım ayı boyunca çim alanlarda dökülen yaprakların temizlenir. Eğer böcek, solucan gibi zararlılar görülüyorsa ilaçlanır.

Kasım ayının ikinci yarısından itibaren, bahçe içerisinde yeri değiştirilmek istenen bitkiler, söküm tekniğine uygun bir şekilde sökülerek istenilen yere dikilebilir.

Meyve ağaçları ve diğer bitkiler gübre takviyesi ile kış aylarının etkilerinden korunabilir.

Kış öncesinde yabansı otların ayıklanması ve bitki diplerinin kabartılması uygun olur, ayrıca kök diplerin torf, yaprak çürüntüsü kompost ve organik gübre ile örtülmesi kış şartlarına hazırlık açısından yararlı olur.

Gerek kökleri kap içerisinde topraklı, gerekse çıplak köklü fidanların dikimi için bu ay idealdir. Dikimler toprak kar ve don yüzünden işlenmez hale gelinceye kadar sürdürülebilir.

Bu ay dikim ayı olduğu kadar budama ayıdır da. Sonbahar budaması özellikle çiçeklerini baharda meydana getirdikleri sürgünler üzerinde veren ağaççık ve süs çalıları için önemlidir.

Güllerde budama, dal ve sürgünlerin yarı yerinden kesilmesiyle yapılırken diğer bitkilerde budama şekli, bitkinin cins ve ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Bu dönemde budanan dal ve sürgünlerin uçları kışın donabilir. O zaman bu ölü uçların baharda yeniden kesilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu