Kasımpatı Çiçeği

Papatyagiller familyasından olan kasımpatı, Asya ve kuzeydoğu Avrupa kökenlidir.

Kasımpatının diğer bir adı krizantemdir. Çok yıllık bitkiler olan kasımpatı türleri, yaklaşık 50-150 santime kadar boylanabilirler. Büyük çiçek başlarına sahiptirler, yabanileri beyaz, sarı veya pembe renklidir.

Kasımpatı sonbahardan kış dönemine kadar çiçekli kalır. Farklı renk ve büyüklüklerde çiçekleri olduğu için kasımpatı rengarenk görünür.

Yeni nesil krizantemlere havai fişek anlamına gelen “fireworks” ve Eskimo’ların karları sıkıştırarak yarım daire biçiminde inşa ettikleri ve igloo dedikleri evlerin birleşiminden oluşan bir isim verilmiştir. Yarı ve tam güneşli ortamlarda gelişim gösterirler. Sonbaharda çiçek açan bu bitkiler, hem soğuğa karşı dayanıklıdır, hem de bakımları çok kolaydır.

Kasımpatı bol su istediği için, sulamayı aksatmamak gerekir. İyi gübrelenmiş kumlu toprakta en iyi sonucu alabilirsiniz. Bitki büyüdükçe ucundaki sürgünler koparılmalıdır. Bu işlem, bitkinin daha gür bir şekilde büyümesini sağlayacaktır.

Kasımpatıyı, çiçekli dönemindeyken saksıya dikin. Çiçekleri bittiğinde saksıdan sökebilirsiniz. Daha gür çiçeklere sahip olmak için Mayıs ayında budama yapın. Kasımpatı sıcağa dayanıklı olduğu için sıcak yaz günlerinde tercih edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu