Kavurma Nasıl Yapılır?

Kavurma nasıl yapılır? Bayram sofralarının vazgeçilmez lezzeti kavurmanın püf noktaları nelerdir? Kavurma yapılırken nelere dikkat edilmeli, lokum gibi yumuşak olması için et nasıl pişirilmeli, kurban eti ne kadar bekletilmeli, lezzetli kavurma nasıl yapılır?

Kavurma, kuşbaşı biçiminde doğranarak tencerede pişirildikten sonra kendi yağıyla kızartılıp ilerde yemeklerde kullanılmak üzere saklanan ettir.

Kavurma Eti Ne Kadar Dinlendirilmeli?

Kavurma, bayramın ilk günü itibariyle sofralardaki yerini alır. Oysa kuzu ve dana kavurmanın lezzetli ve yumuşak olabilmesi için etin bir gün dinlendirilmesi gerekir.

Kavurma İçin Et Nasıl Pişirilmeli?

Bir süre ısıttığını tavaya etin kendi iç yağını koyun. Yağ eridikten sonra eti tavaya alın ve 7-8 dakikada harlı ateşte pişirin. Etler biraz kavurduktan sonra tavaya doğramadan bir bütün soğan koyun. Soğan ete kokusunu ve lezzetini verecektir. Tuz eti sertleştirebileceği için tuz ve baharatlar ete en son konulmalı. Eti harlı ateşte kavurduktan sonra ocağın altını kısın. Bu aşamadan sonra acı seviyorsanız ete biraz pul biber koyabilirsiniz. Kuzu etinin kokusunu alması için tavaya biraz defne yaprağı ilave edebilirsiniz.  İsteğe göre kekik de eklenebilir. Ardından yumuşayıncaya kadar eti kısık ateşte pişirin.

Dana Kavurma Nasıl İyi Pişirilir?

Dana eti de kavurma etiyle aynı şekilde pişirilir. Fakat ondan farklı olarak, dana etini biraz kavurduktan sonra tavaya bir bardak su eklemelisiniz. Dana eti daha geç piştiğinden su eklemek gerekir.

Kurbanlık Et Nasıl Saklanır?

 • Kesilen et muhakkak 24 saat dinlendirilmelidir. Yeni kesilmiş etin pişirilmesi zordur. Sindirmede de hazım sorunlarına sebep olur. Bu sebeple eti bekletmek gerekir.
 • Et parçalara ayrıldıktan sonra serin ve temiz yerde 5-6 saat dinlendirilmelidir. Bu aşamada etin üstünü örtmeyin.
 • Et dinlendirildikten sonra temiz kaplarda buzdolabında 3-4 gün, -18 derece dondurucuda ise 6 aya kadar saklanabilir.
 • Dondurucuya konulacak parçaları tek yemeklik olarak paketlemeniz önemlidir. Eritilip tekrar dondurulan et sağlık açısından tehlikelidir.
 • Bayram da dahil olmak üzere günlük et tüketimi 90-120 gram arasında olmalı ve mümkünse öğle vakti tercih edilmelidir.

Çoban Kavurma Nasıl Yapılır?

Bayram sofralarının vazgeçilmez lezzeti kavurmanın püf noktaları nelerdir? Çoban kavurma nasıl yapılır? Kavurma yapılırken nelere dikkat edilmeli, lokum gibi yumuşak olması için et nasıl pişirilmeli, kurban eti ne kadar bekletilmeli, lezzetli kavurma nasıl yapılır?

Çoban Kavurma İçin Malzemeler

 • 1 kilogram kadar kadar dana veya koyun eti
 • Dilediğiniz baharatlar ( tuz, karabiber, kekik)
 • 1 adet kuru soğan
 • Kavurmak için 3 yemek kaşığı tereyağı

Çoban Kavurma Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak etlerinizi sudan geçirin. Üzerindeki kanın temizlendiğinden iyice emin olun. Daha sonra etleri doğrayın.
 • Eğer düdüklü tencereniz varsa etleri tencerenin içerisine atın. Bir adet soğanı ekleyin.
 • Düdüklü tencerenin içerisine su koymanıza gerek yok et kendi suyu ile pişecektir.
 • Kısık ateşte 40 veya 45 dakika kadar pişirdikten sonra tencerenin altını kapayın. Tencerenin soğumasını bekledikten sonra kapağını açın. Tereyağı ve çeşitli baharatlarla etinizi kavurun.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu