Yemek Tarifleri

Kavurma Nasıl Yapılır?

Bayram sofralarının vazgeçilmez lezzeti kavurmanın püf noktaları nelerdir? Kavurma yapılırken nelere dikkat edilmeli, lokum gibi yumuşak olması için et nasıl pişirilmeli, kurban eti ne kadar bekletilmeli, lezzetli kavurma nasıl yapılır?

Kavurma, kuşbaşı biçiminde doğranarak tencerede pişirildikten sonra kendi yağıyla kızartılıp ilerde yemeklerde kullanılmak üzere saklanan ettir.

Kavurma Eti Ne Kadar Dinlendirilmeli?

Kavurma, bayramın ilk günü itibariyle sofralardaki yerini alır. Oysa kuzu ve dana kavurmanın lezzetli ve yumuşak olabilmesi için etin bir gün dinlendirilmesi gerekir.

Kavurma için Et Nasıl Pişirilmeli?

Bir süre ısıttığını tavaya etin kendi iç yağını koyun. Yağ eridikten sonra eti tavaya alın ve 7-8 dakikada harlı ateşte pişirin. Etler biraz kavurduktan sonra tavaya doğramadan bir bütün soğan koyun. Soğan ete kokusunu ve lezzetini verecektir. Tuz eti sertleştirebileceği için tuz ve baharatlar ete en son konulmalı. Eti harlı ateşte kavurduktan sonra ocağın altını kısın. Bu aşamadan sonra acı seviyorsanız ete biraz pul biber koyabilirsiniz. Kuzu etinin kokusunu alması için tavaya biraz defne yaprağı ilave edebilirsiniz.  İsteğe göre kekik de eklenebilir. Ardından yumuşayıncaya kadar eti kısık ateşte pişirin.

Dana Kavurma Nasıl İyi Pişirilir?

Dana eti de kavurma etiyle aynı şekilde pişirilir. Fakat ondan farklı olarak, dana etini biraz kavurduktan sonra tavaya bir bardak su eklemelisiniz. Dana eti daha geç piştiğinden su eklemek gerekir.

Kurbanlık Et Nasıl Saklanır?

Kesilen et muhakkak 24 saat dinlendirilmelidir. Yeni kesilmiş etin pişirilmesi zordur. Sindirmede de hazım sorunlarına sebep olur. Bu sebeple eti bekletmek gerekir.

Et parçalara ayrıldıktan sonra serin ve temiz yerde 5-6 saat dinlendirilmelidir. Bu aşamada etin üstünü örtmeyin.

Et dinlendirildikten sonra temiz kaplarda buzdolabında 3-4 gün, -18 derece dondurucuda ise 6 aya kadar saklanabilir.

Dondurucuya konulacak parçaları tek yemeklik olarak paketlemeniz önemlidir. Eritilip tekrar dondurulan et sağlık açısından tehlikelidir.

Bayram da dahil olmak üzere günlük et tüketimi 90-120 gram arasında olmalı ve mümkünse öğle vakti tercih edilmelidir.

Afiyet olsun.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.