Kaybolmakta Olan El Sanatları Yeniden Hayat Buluyor

Kaybolmakta olan zanaat ve el sanatları, ünlü sanatçı vetasarımcıların yorumlarıyla yeniden hayat buluyor.

İstanbul Modern Zanaat, Sanat ve Tasarım Platformu’nun projesihayal gücüyle el becerisini buluşturuyor. Bakır, ahşap, kemik, cam ve sedef malzemelerinden tasarlanan yaratıcı ürünler İstanbul Modern Mağaza’da sanatseverlerin beğenisine sunuluyor

Yeni kurulan İstanbul Modern Zanaat, Sanat ve Tasarım Platformu’nun ilk projesi tamamlandı. İstanbul’un unutulmaya yüz tutmuş zanaat ve el sanatlarını, güncel sanat ve tasarımla buluşturan proje 3 Mayıs 2016 itibariyle İstanbul Modern Mağaza’da sergilenmeye başlıyor.

“İstanbul Kalkınma Ajansı Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında gerçekleşen proje, sanatçı, tasarımcıve zanaatkârların, birlikte çalışıp, birlikte üretirken birbirlerinin tecrübelerinden faydalanmalarını sağlıyor. Proje zanaat eksenli üretim tasarım ilişkisine dikkat çekiyor.

Bakır, ahşap, cam, kemik ve sedeflegeleneksel üretim tekniklerinin yeniden yorumlanarak tasarım objelerine dönüştüren projeye beş sanatçı/tasarımcı, dört zanaatkâr katıldı. Atilla Kuzu’nun bakır, Hatice Gökçe’nin kemik, Adnan Serbest’in ahşap, Ekrem Yalçındağ’ın sedef ve Seyhun Topuz’un cam için yorumladığı tasarımlar Fatma Ayran, Sezgin Yalçın, Gamze Araz Eskinazi ve Battal Yakut (Beto Usta)adlı zanaatkârların dokunuşuyla ortaya çıkan ürünlerle hayat buluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu