Kedinizin Deri Koltuğu Tırmalamasını Engelleyin

Evlerin dekorasyonunda şık ve asil görünümleriyle farklı bir atmosfer yaratan deri mobilyalarınızı doğru bakımla uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Pahalı olduğu için uzun süre düşünüp zor karar vererek aldığınız deri mobilyalarınıza gözünüz gibi bakıyorsunuz. Evinizde minik bir dost, kediniz varsa eğer işiniz biraz zorlaşabilir. Kediler de deri mobilyaları en az sizin kadar severler.

Kediniz deri koltuğunuzda tırnaklarını bilmek isteyecektir. Bu da koltuğunuzun kısa sürede eskiyeceği anlamına gelir. Kedinizi deri koltuğunuzdan uzak tutmak için bazı püf noktalarını bilmeniz gerekir.

Tırmanma direği

Kedinizi deri koltuğunuzdan nasıl uzak tutarsınız?

Kediler alüminyum folyoların çıkardığı sesten hoşlanmazlar. Ayrıca alüminyum folyonun dokusunu da sevmezler. Koltuğunuzu birkaç hafta kullanmayıp alüminyum folyo ile kaplayın. Böylece kediniz o bölgenin kendisi için pek de iyi olmadığına karar verip koltuktan uzak duracaktır. Kedinizin koltuktan uzak kaldığına karar verdiğiniz zaman folyoyu kaldırabilirsiniz.

Benzer şekilde koltuğunuzu çift taraflı bantla da kaplayabilirsiniz. Fakat bandı koltuğa yapıştırmayı koltuğun kaplı olduğu muşambaya yapıştırmalısınız. Böylece koltuğunuz da zarar görmez.

Bunları uygulamak istemiyorsanız kedinize koltuğa çıkmaması gerektiğini öğretmeniz gerekir. Kediniz koltuğa her çıktığında sprey kutusunda su sıkıp ona kararlı bir sesle “hayır” deyin. Böylece zamanla koltuğa çıkmaması gerektiğini öğrenecektir.

Kediniz koltuğa çıktığında yanına gidip ellerinizi çırpın. Bu, kendinizin koltuktan inmesini sağlayacaktır. Bunu her seferinde tekrarlamalısınız.

Kediniz sizi deli etmekten hoşnut olduğu için değil tırmalamak ihtiyacı duyduğu için koltuğu tırmalar. Bu ihtiyacını gidermek için petshoplardan tırmalama direği alabilirsiniz. Böylece koltuğu tırmalama ihtiyacı duymayacaktır.

Hiçbir yöntem kâr etmiyorsa, petshoplardan kediler için üretilmiş plastik ayakkabılar alabilirsiniz. Böylece tırmansa da deriye zarar vermez. Ama sürekli onunla gezmesi de kendisini rahatsız edebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu