Kendi Saksını Kendin Yap

Yalnız çiçekleriniz değil saksılarınız da rengarenk olabilir. Çiçeklerinizin hoş görüntüsüne saksılarınız da eşlik etsin istemez misiniz?

Üstelik kendi saksılarınızı yapabilirsiniz. Bunun için malzeme almanız bile gerekmez. Evinizde bulunan malzemeler renkli saksılar için yeterli olacaktır. Atmak üzere bir kenara ayırdığınız kapları değerlendirme vakti geldi. Böylece hem yeni saksılar tasarlamış hem de çiçeklerinizi yeni yuvalarına kavuşturmuş olacaksınız.

Birbirinden sevimli saksılar için öneriler:

1. Konserve kutularını değerlendirin

Saksı Yapımı

Kullanıp çöpe attığınız konserve kutuları çiçeklerinize yuva olabilir. Kullandığınız konserve kutularını iyice yıkayın. Kutunun dışını dilediğiniz renkte akrilik boyayla boyayın. Saksınızı çiçeğinize göre renklendirebilirsiniz. Dilerseniz üstüne desenler de çizin. Eğer saksınızı balkon ya da pencerenizden sarkıtacaksanız bir kenarına minik delikler açın. Böylece ipler yardımıyla asabilirsiniz.

2. Fincan saksılar

Fincan Saksılar

Artık eskimiş ya da kullanmadığınız ama atmaya da kıyamadığınız fincanlarınız varsa, onları değerlendirmenin tam da sırası. Minik saksılar ve minik çiçekler evinize hoş bir hava katabilir. Bunun için fincan saksınızın içine biraz toprak koymanız ve çiçeğinizi ekmeniz yeterli olacaktır.

3. Toprak saksıları baştan yaratın

Toprak Saksılar

Toprak saksılarınızı yeniden tasarlayarak da kullanabilirsiniz. Toprak saksıları dilediğiniz malzemelerle zevkinize göre yeniden tasarlayabilirsiniz. Bir tutkal yardımıyla dilediğiniz malzemeleri toprak saksının üstüne yapıştırabilirsiniz.

4. Terrarium yapın

Terrarium Yapımı

Kavanoz, fanus ya da vazolarınızı terrarium olarak kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz kabın içine biraz toprak, çakıl taşı ve deniz kabukları koyun. Uygun bitkiler de ekleyerek kendi terrariumunuzu oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu