Kendine Yeten Balkon Atölyesi

Şehirde yaşarken doğayla iç içe olmak ne kadar mümkün? Hele de bir apartman dairesinde yaşıyorsanız ve evdeyken dışarı dünya ile fiziksel tek bağlantınız balkonunuz ise. Neden balkonunuzu yaşayan bir mekan haline getirmeyesiniz ki?

Salata malzemelerinizi, mantarınızı, çileğinizi, çay için bitkilerinizi ve yemeğiniz için baharatlarınızı mutfağınızın hemen yanı başında yetiştirmek güzel olmaz mıydı? Hem de kendi toprağınızı üreterek ve hiç bir böcek/bitki ilacı kullanmayarak.

Bu atölye çalışması ile kendi ideal balkonunuzu yaratabilmek için farklı teknikler öğrenecek ve en küçük alanı dahi en işlevsel şekilde kullanabileceksiniz. Böylece kendi gıdanızı yetiştirmeye ve daha sağlıklı beslenmeye bir kaç adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Atölye içeriği:

Permakültür nedir? Ne işe yarar?

Balkon Bahçesi Tasarım Teknikleri: Adım Adım Bahçe

Balkon Bahçesi Elemanları:

  • Yetiştirme alanları
  • Gübre & toprak oluşturma
  • Su hasatı ve kullanımı
  • Bitki yetiştirme & tohum alma/tohumlama

Tasarım Basamaklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler &

Balkon bahçesinde karşılaşılabilecek sorunlar ve çözümleri

12.00 – 15.00

Katılım ücreti: 80 TL

Katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır. Ödeme önceden alınacaktır. Lütfen didemcivici@hotmail.com ‘a mail atarak kayıt yaptırın.

Adres: Feneryolu. Ayrıntılar katılımcılara açıklanacaktır.

Didem Çivici Kimdir?

İngilizce öğretmeni olan Didem Çivici eğitim hayatı boyunca özellikle farklı öğrenme metodları ve “ekolojik zekâ” üzerine araştırmalar yaptı. Mezun olduktan kısa bir süre sonra permakültür ile tanıştı. 2011’de, Ekolojik Mimari ve Permakültür Tasarım eğitimlerini aldıktan sonra Maltepe Emine İbrahim Pekin İ.Ö.O’nda okul bahçesi projesinde danışman olarak çalışmaya başladı. Bir eğitim-öğretim yılını tamamladıktan sonra projeyi “EKO-PER” ismiyle İ.Ü İSUZEM Müdürü ve rektör yardımcısı Prof. Dr. Alper Cihan ve Dr. Ahmet Koçak’ın danışmanlığında geliştirdi ve Sancaktepe’de iki okulda uygulamsys koydu. Bu yıllar boyunca İndigo Dergisi’nde kültür sanat editörü ve yazar, Orion Isı Sanayi şirketinde çevre sorumlusu, İkibin50 Dergisi’nde ise yazar olarak çalıştı. Şu an “Okullarda Ekolojik Bahçe ve Permakültür Uygulamaları” adlı eğitimler vermekte ve bu konu üzerine kitap yazmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu