Kereviz Nasıl Kurutulur? – Kurutulmuş Kereviz

Kereviz nasıl kurutulur sorusu kış hazırlıkları sırasından cevaplanması gereken sorulardan. Bir kış sebzesi olan kereviz kurutularak tüketilebilir.

Kerevizde kökler yumrunun alt kısmından meydan gelir. Kök kerevizlerinde kökler daha kalın ve etlidir. Sap kerevizlerinde ise ince ve ağ şeklindedir. Kökler üzerinde besin maddelerini alacak ince saçak ve kılcal kökler vardır. Kökler genellikle dikey olarak büyür. Yanlara yayılma oldukça azdır. Toprak yapısı ve su seviyesine bağlı olarak köklerin büyük bir çoğunluğu 20-30 cm derinlikte oluşur ve 30-40 cm yana yayılarak büyür.

Sap kerevizlerde yaprak sapı daha kalın ve etlidir. Yaprak saplarının dip kısmı 3-4 cm genişliktedir. Rengi açık yeşil, sarı veya beyazdır. Yaprak sapının uç kısmında bulunan yaprakların kenarları belirgin bir şekilde dişlidir. Yaprakların üst yüzeyi parlak ve tüysüz, alt yüzeyi ise mattır.

Kış hazırlıkları arasında kurutulmuş kereviz de yer almalı. Vitaminler açısından zengin bir kış sebzesi olan kereviz nasıl kurutulur?

Kereviz nasıl kurutulur?

Kereviz Nasıl Temizlenir?

Kereviz kökleri ön yıkama ile iyice temizlenir. Daha sonra basınçlı su altında ön yıkama tamamlanır. Sap kısımları kesildikten sonra kabukları soyulur. Kereviz soymada, bunun için geliştirilmiş mekanik soyma makinelerinden yararlanılabilir. Son kez sudan geçirilir.

Kereviz Nasl Kesilir?

Kerevizler kurutulmadan evvel küp, dilim veya çubuk şeklinde kesilebiir.

Kereviz Nasıl Haşlanır?

Kereviz tencerede rengini verene dek haşlanır (yaklaşık 10 dakika). Haşlama sırasında önemli miktarda aroma kaybı belirir. Bu nedenle kurutulmuş kerevizler öğütülerek örneğin çorba üretiminde kullanılacaksa, renk önemli bir faktör olmayacağından, bunlara haşlama işlemi uygulanmayabilir.

Kurutulmuş Kereviz

Temizlenip kesilen kerevizler fırında kurutulabilir. Tepsiye koyduğunuz kerevizleri fırına verin. Dilediğiniz kıvama gelene kadar kontrol edin. Dilediğiniz kıvama geldiğinde fırından alın. 10 kg kereviz kökünden yaklaşık 500-600 gram kuru kereviz elde edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu