Kereviz Nasıl Soyulur?

Kereviz, mevsimi geliyor. Maydanozgiller familyasından olan kereviz nasıl seçilir, kereviz nasıl soyulur?

Kokusu sebebiyle birçok kişinin önyargıyla yaklaştığı kereviz oldukça faydalı bir sebzedir. Zeytinyağlı yemeği yapılarak tüketilebileceği gibi, salatalarda da kullanılabilen kereviz ekim ayında pazar tezgahlarındaki yerini alacak.

Sapı ve yumrusu yenilebile kerevizi seçereken dikkat etmelisiniz. Ziyan olmaması için de soyarken özen göstemelisiniz.

Kereviz Nasıl Seçilir?

Kereviz alırken saplarının diri ve yeşil olamamasına dikkat edin. Sapları yanara doğru ayrılmış olan kerevizleri almayın. Kerevizin sapı sıkı olmalı ve dik durmalıdır. Yaprakları yeşil olmalıdır. Yapraklarda sarı ya da kahverengi lekeler gördüğünüz kerevizleri almayın. Kerevizin gövdesine parmağınızla batırın, eğer içeri doğru batmıyorsa diri ve tazedir.

İçi geçmiş, yumuşamış kerevizleri almamalısınız. Kerevizin saplarını aralayarak ortasına bulunan dalları kontrol edin. Eğer dallar taze ise alabilirsiniz. Eğer dallarda tohumlar çıkmaya başlamışsa almamalısınız. Tohuma kaçmış kerebiz acı, nahoş olur.

Kereviz Temizleme

Kerevizin saplarını kerevizin gövdesine en yakın yerinden keserek gövdesinden ayırın. Ardından kerevizin sapını bol su ile yıkayın. Sonrasından kerevizin saplarını içi su dolu bir kapta 10 dakika kadar bekletin. Ardından kerevizi kullanabilirsiniz.

Kereviz sapları ve kereviz yaprakları ağzı kapalı olmak koşulu ile buzdolabında iki haftaya kadar saklanabilir. Kereviz sapları kurutularak da kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu