Kereviz Nasıl Yetiştirilir?

Kereviz nasıl yetiştirilir? Kereviz ne zaman ekilir? Vitamini ve lezzeti fazla olan kış bitkisi kerevizi bahçelerde yetiştirmek mümkün. 

Kerevizin yenilen kısmı, toprak altında kalan top şeklindeki gövdesidir. Toprak üstünde kalan sap ve yaprakları ise, çok güzel kokulu olup, yemeklere lezzet katar.

Çok yıllık ve keskin kokulu bir bitkidir. Toprağın altında yetişir. Toprağın üstünde olan yaprakları, yemeklere ayrı bir tat katar.

Kereviz nasıl yetiştirilir? Kereviz tohumla ya da toprak altı gövdesi ile üretilebilir. Kereviz tohumları ile üretim yapmak kolaydır. Yaklaşık bir ay sonra da fide verir. Kereviz ekim ayının sonlarına doğru, yeşil yapraklı gelişmiş bitkiye dönüşür. Gelişen fideler tek tek sökülür. Sonra gevşek ve bol gübreli bahçelere, 25-30 santimetre aralıklarla dikilir. Bu fideler, ekim sonuna doğru, yaklaşık 40-50 santimetre kadar boylanır. Bol yeşil yapraklı, gelişmiş birer bitkiye dönüşürler. Toprak altı gövdesi, kasım-ocak ayı arasında, topraktan sökülerek kullanılır.

Kışları ılık, yazlar kurak ve fazla sıcak olmayan yerlerde gelişimi çok iyidir. Yetiştirme zamanında en fazla 15-20 derece sıcaklık ister. Yüksek ya da düşük sıcaklık değerleri kereviz için iyi değildir. 30 dereceniz üzerine çıkan sıcaklıklar kerevizi olumsuz etkiler. Kereviz tohumlarının toprakta çimlenmeleri için en az 4 derece sıcaklık gerekmektedir. -1 dereceye kadar dayanabilen kereviz bitkisini ilkbaharda yaşanan geç donlar olumsuz etkiler. -2 derecedeki sıcaklık değerlerinde toprak içerisinde bulunan kereviz köklerinin yumruları hasar görür.

Nemli deniz kıyıları ile kuvvetli topraklarda kerevizden bol miktarda mahsul alınır. Soğuklara oldukça dayanıklı olan kereviz kurak ve sıcak koşulları sevmez. Kerevizler ışık şiddeti ve miktarına fazla tepki göstermez. Bununla birlikte ışığı da fazla sevmez. Kerevizlerin gölgelik alanlarda gelişimleri daha iyidir. Kerevizler için fazla rüzgar da iyi bir durum değildir. Bununla beraber havadar alanları severler. Havasız ve ücra yerlerde kerevizin gelişim hızı düşer.

Kereviz ne zaman ekilir?
Kereviz ne zaman ekilir?

Kereviz Ne Zaman Ekilir?

Kereviz tohumu ilkbahar, yaz ya da sonbahar aylarında ekilir. Yani kış hariç her zaman ekilebilir. Fakat yaz aylarında fideler iyi bakım ve su ister. Gereklilikleri yerine getiremeyeceğinizi düşünüyorsanız ekme işini yaza gelmeyecek şekilde yapabilirsiniz. Diğer yandan tohum ya da fide olarak ekebilirsiniz. Eğer tohumdan üretecekseniz, hasadın verimli olabilmesi için tohumu dikkatle seçmelisiniz. Tohumun kalitesi hasadı etkiler.

Kesin sonuç almak istiyorsanız tohum ya da gövdesiyle satın alınarak, mart ayında ekimi gerçekleştirilebilir. Tohumlar mart ayında ekilir.

Siz de bahçenizde kereviz yetiştirebilir ve bu lezzetli sebzeyi tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu