Kesme Tahtası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sebze meyveleri ve etleri kesmede en önemli yardımcı araç olan kesme tahtaları mutfakta işinizi kolaylaştırıyor.

Kesme tahtaları iyi bir yardımcıdır, fakat gıdayla doğrudan temasından dolayı imal edildikleri malzeme de oldukça önemlidir. Kesme işleminden dolayı yüzeyinde küçük yarıklar oluşmaktadır. Bu da mikroplar için ideal bir ortam oluşturur.

Hijyen sebebiyle kesme tahtası satın alırken hem temizlik hem de kullanışlılık özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Mutfağınızda birden fazla kesme tahtası tutmanız ideal olandır.

Et kesimi: Et kesimi için etrafında kanal dönen bir kesme tahtası seçin. Bu sayede kestiğiniz et sularının kesme tahtasının dışına taşarak tezgahınızı kirletmesini engellemiş olursunuz.

Ekmek dilimlemek: Ekmek dilimlemek için ayrı bir ahşap kesme tahtası ayrın. Ekmek dilimlemek için kullanılan dişli bıçaklar kesme tahtalarında derin çizikler yarattığı için, bu yüzey diğer kesimlerinizi olumsuz etkileyebilir.

Soğan ve sarımsak kesimi: Soğan ve sarımsak kesimi için ayrı bir kesim tahtası belirleyin. Bu kesim tahtası ahşap veya plastik olabilir. Bu sayede uzun süre sinen soğan ve sarımsak kokularının diğer yemeklere bulaşmasını önlemiş olursunuz.

Kesme Tahtası Çeşitleri

Cam kesme tahtası

Cam malzemesi her zaman en sağlıklı alternatif olarak görünmektedir. Eğer kırık değilse cam kesme tahtasının üzerinde mikrop üremesi mümkün değildir. Her kullanımdan sonra iyice yıkadığınız cam kesme tahtanızı uzun yıllar boyunca güvenle kullanabilirsiniz.

Fakat cam kesme tahtası, bıçak darbelerinden dolayı ya da dikkatsizlik sonucu kırılabilir. Bu anlamda kullanılırken dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra cam malzemesi bıçağın körelmesine sebep olabilmektedir. Satın alırken bu göz önünde bulundurulmalıdır.

Plastik kesme tahtası

Plastik kesme tahtaları tırtıklı yapıdadır. Dolayısıyla mikropları üzerinde barındırma ihtimali yüksektir. Plastik kesme tahtasını kusursuz şekilde temizlemek için, her kullanımdan sonra bulaşık süngeri be bulaşık deterjanı ile iyice yıkamak gerekir.

Duruladıktan sonra, ortadan ikiye kestiğiniz bir limon ile tahtayı ovun. Böylece kesme tahtanız temizlenmiş olacak.

Ahşap kesme tahtası

Kullanılışlıkları ve uzun ömürlü olmaları sebebiyle ahşap kesme tahtaları en çok tercih edilen kesme tahtalarındandır. Ahşap kesme tahtası hem bıçak dostudur, hem de rahat bir kesme ortamı sağlar.

Ahşap kesme tahtası da tıpkı plastik kesme tahtası gibi temizlenmelidir. Böylece aynı zamanda hijyenik olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu