Kilim Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Dekorasyonunuza otantik bir hava katmak istiyorsanız zeminde kilim tercih edebilirsiniz Kilim alırken nelere dikkat edilmelidir?

Kilim seçerken, dokunarak hissetmeye çalışmalısınız. Kilime dokunduğunuzda kilimin ince olması önemlidir. Ancak iyi bir kilimince olduğu kadar, tok yani sıkı da olmalıdır. BU iki hissin bir arada olduğu kilimler seçmeye çalışın.

Kilimin baş ve son saçaklarının özenle bitirilmiş olması gerekir. Baş ve son saçaklar ne denli özenle kapatılırsa, kilime o denli özen gösterilmiş demektir.

Kilimin ve kullanılan boyanın kalitesi, kilimin yünlerinin ön yüzeyinin bir miktar parlak olması ile belli olur.

Kilim seçerken, kalitesini anlayabilmek için özellikle dokunarak ve dikkate bakarak kilimi incelemek gerekir. Kilim kullanımı esnasında olası kazaları önlemek için kaydırmaz bant kullanılması önemlidir.

Kilimin inceliği kalitesiyle doğru orantılıdır. Genel yargının aksine kilim kalınlaştıkça sağlam ve dayanıklı olduğu anlamına gelmez. Kilimi  elinizle tuttuğunuzda sıkı bir doku hissi vermelidir. Kilimin ön yüzeyinin biraz parlak olması, kullanılan yünün ve boyanın kalitesini gösterir. Saçak kısımlarının sık dokunmuş olması ve kilimin arka yüzeyinden çift dikişle birleştirilmiş olması, kilimin daha uzun süre kullanılabilirliğini sağlar. Kilim kullandığınız zeminde kayabilir. Kilimin kayıp, ev kazalarına neden olmasını engellemek için, kilimin alt kısmına sermek üzere kaydırmaz kumaşlar kullanın.

Dkeorasyonunuzda yeni fikirlere yer açmalısınız. Kilim mükemmel bir tercih olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu