Kilim Nasıl Yıkanır?

Halılara göre daha hassas tekstil ürünleri olan kilimlerin temizliğine özen göstermek gerekir. Kilim nasıl yıkanır?

Kilimler halılara göre daha hassastır. Zarar  görmemeleri için  kullanım esnasında çok dikkat etmek gerekir. Temizliğine de özen göstermek gerekir. Birçok kilim kök boyası ile boyandığından alelade bir temilikte kilim zarar görebilir.

Kök boyası ile boyalı olan kilimler renk sabitleyici kullanılmadan yıkanmamalıdır. İpek karışımlı veya ipek olan kilimler normal halı yıkama şampuanları ile yıkanırsa büyük ölçüde zarar görür.

Kilim Yıkama

Önce Süpürün

  • Kilimler tozu ve kılları tutar ve hapsederler. Kilimi yıkamadan önce elektrikli süpürge ile süpürün.

Doğru Temizlik Malzemesini Seçin

  • Eğer halılarınızda kullandığınız halı yıkama şampuanlarını kiliminize de kullanmayı düşünüyorsanız iki kere düşünmenizde fayda vardır. Çünkü genelde bu ürünler kilimlerinize zarar verebilir. Doğal temizlik ürünlerini tercih etmelisiniz.

Yıkama Aşaması

  • Geniş bir balkon ya da bahçeniz varsa işiniz dah kolay olacaktır. Kilimi yüzeye serin. Hazırladığınız ılık su ile kilimi ıslatın ve deterjanlı suyu bir sünger veya çok sert olmayan bir fırça yardımıyla kilimde köpürterek uygulayın. Bunu dairesel değil yatay hareketlerle yapmaya özen göstermelisiniz.
  • Arrtık ılık su ile durulamaya geçebilirsiniz. Ardından kilimi kuruması için düz bir zemine serin ve bir yüzeyi kuruyunca ters çevirip diğer yüzeyini serin. Kiliminizi güneşte fazla bırakmamanız rengini koruması açısından iyi olacaktır.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu