Kimyasal Olmayan Temizlik Ürünleri – Alternatif Deterjan

Kimyasal olmayan deterjan ürünleri arıyorsanız alternatif temizlik malzemelerine yönelmelisiniz. Mutfaktan banyoya evin her yerinde doğal deterjanlara yönelin.

Kimyasal olmayan deterjan evde temizlik için sağlıklı alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Evinizin her alanının temizliğinde gerek kendi yaptığınız gerekse içeriğinden emin olduğunuz temizlik ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Asit, ağır koku ve toksin maddesi içeren temizlik maddeleri, hem sağlığınıza hem de eşyalarınıza zarar verebilir. Bunu engellemek için, daha hafif temizleyiciler kullanın. Beyaz sirke, evinizi temizlerken size yardımcı olabilecek temel maddelerin başında gelir. Temizlik maddelerini üreten firmalar, güzel kokular ekleyerek temizlik maddelerini daha da ağır hale getirirler. Kokulu maddelerin, daha az zararlı olduğunu düşünerek, kendinizi yoğun kokuya maruz bırakmayın. Temizlik yaparken eldiven kullanımı, zararlı temizlik maddelerinin cildinize temasını engeller ve tehlikeyi biraz daha azaltır.

İşte öneriler:

Kimyasal Olmayan Temizlik Ürünü Önerileri

Beyaz Sirke

Beyaz sirke temizlikte sarsılmaz yerini her daim koruyor. Gerek leke çıkarıcı olarak, gerekse temizleyici ürün olarak pek çok şekilde kullanılabiliyor. Beyaz sirke, diğer sirke çeşitleri arasında en çok alanda kullanılanlar arasındadır. Üretiminin kolay olması sebebiyle oldukça ucuz bir ürün olan sirke, ülkemizde diğer sirkeler kadar yaygın değildir. Doğal sirke olarak da bilinen bu sirke, insan sağlığına zararı olmaması sebebiyle güvenle kullanılabilir.

Arap Sabunu

Arap sabunu sarı ya da açık kahverengi renkte, yarı akışkan ya da macunumsu kıvamda bir sabundur. Fazla kimyasal içermemesi sebebiyle sıklıkla terih edilir. Dilerseniz katı formda olanını, dilerseniz de akışkan kıvam olanını evinizin temizliğine güvenle kullanabilirsiniz. Kullanımı son yıllarda yeninden yaygınlaşmıştır. Hemen her markette kolayca bulabilirsiniz. Fakat içeriğinden emin olmanızı öneririz. Bunun için de çiftlik üretimlerine yönelebilirsiniz. Üstelik Arap sabununu sadece ev temizliğinde değil, saçlarınızı yıkarken de kullanabilirsiniz.

Diş Fırçası Temizleme Ürünü

Diş fırçası kullanıla kullanıla çeşitli bakteriler barındırmaya başlayabilir. Ağız sağlığınız açısından diş fırçasının temizliği de oldukça önemlidir. Diş fırçası temizliğinde doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Evinizdeki malzemelerle hazırlayacağınız temizleyici ile diş fırçalarınızı temizleyebilirsiniz.

Doğal Çamaşır Deterjanı

Kimyasal ürünleri evinize sokmak istemiyorsanız kendi çamaşır deterjanınızı yapabilirsiniz. Ev yapımı çamaşır deterjanı tarifi sizin için yol gösterici olacaktır. Dilerseniz toz deterjan, dilerseniz de sıvı kıvamlı deterjan yapabilirsiniz.

Doğal Cam Temizleyici

Cam temizliği evdeki temizlik işleri arasında en uğraştırıcı olanlarındandır. Sürekli dışarıdan etkiye maruz kalan camlar çok çabuk kirlenir. Sirke kullanarak cam temizleyici hazırlayabilirsiniz. Camlarınızı temizlerken mikrofiber bez kullanmakta fayda var.

Doğal Toz Alma Deterjanı

Mobilyalardaki tozu temizlemek için kimyasal malzeme kullanmak yerine evde doğal malzemelerle kendiniz toz alma temizlik malzemesi yapabilirsiniz. Bu malzeme hem mobilyaya zarar vermez hem de sağlığınız için tehlike oluşturmaz. Bu ev yapımı temizlik malzemesi mobilyalarınızı hem temizler hem de mobilyalarınızın parlamasını sağlar.

Doğal Leke Çıkarıcı

Lekeleri çıkarmakta zorlanıyorsanız ve kimyasal olmayan alternatifler arıyorsanız doğal leke çıkarıcı tarifi tam da size göre. Leke çıkarmada doğal ürünleri tercih ederek doğanın korunmasına katkı sağlayabilir ve evinizi doğanın onarıcı etkisiyle donatabilirsiniz.

Doğal Ahşap Temizleyici

Ev dekorasyonunda ahşap kullanımını seviyor ancak temizliği yüzünden zorlanıyorsanız, evinizde yapacağınız ahşap temizleyici yardımıyla ahşaplarınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Temizliğini ihmal etmeyerek ahşap mobilyalarınızı uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

Doğal Çamaşır Yumuşatıcı

Kimyasal olmayan temizlik ürünleri arayışında çamaşır yumuşatıcı da yerini alır. Yumuşacık çamaşırlar hayal değil. Üstelik bunun için kimyasal ürünlere muhtaç değilsiniz. Evde kendiniz çamaşır yumuşatıcı yapabilirsiniz. Bunun için sadece birkaç malzemeye ihtiyacınız var. Linkteki sayfaya giderek tarife ulaşabilirsiniz.

Doğal Sıvı El Sabunu

Kendi sabununuz yapabilmek için tarifimize bir göz gezdirin. Ev yapımı sıvı el sabununda uçucu yağ kullanılmaktadır. Bu yağı ihtiyacınıza göre belirleyebilirsiniz. Bu malzemenin değişken olabilmesi farklı çeşit sabunlar üretebilmenizi sağlayacaktır.

Doğal Lavabo Temizleyici

Banyo evlerde en sık kirlenen yerlerdendir. Sürekli temizlemek gerekir. Fakat ne kadar temizlenirse temizlensin çok kısa sürede tekrar kirlenir. Küvette sürekli şampuan köpüğü, saç topakları oluşur. İyi bir temizlikle küvetinizde hijyen sağlayabilirsiniz. Bunun için lavabo temizleyici tarifimize bir göz atın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu