Kinoa Nedir, Nasıl Tüketilir?

Kinoa nedir? Amerika başta olmak üzere ABD ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketilen kinoa bitkisi ülkemizde henüz pek bilinmemektedir. Fakat kinoa sağlıklı beslenmek isteyenler için iyi bir alternatif malzemedir.

Chenopodioideae alt familyasından olan kinoa bitkisini yenebilir tohumları için tarımı yapılmaktadır. Buğdaygillerden değildir, ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır.

Yüksek miktarda fosfor, protein ve kalsiyum içeren kinoa besin değeri yüksek bir bitkidir. Üstelik kalorisi de düşüktür. Başlangıç yemeklerinin yanı sıra ana yemeklerde ve tatlılarda kullanılabilir.

Kahvaltıda Kinoa

Kinoa gevreği

Yüksek besin değeri olan kinoa, güne iyi başlamak isteyenlerin en önemli öğünü olan kahvaltı için ideal bir besindir. Kinoayı yumurta ve peynirle yiyebilirsiniz. Kinoalı omlet, peynirli kinoa topları ile lezzetli bir kahvaltı edebilirsiniz.

Salata ve Mezelerde Kinoa

Kinoa en çok salatlarda kullanılmaktadır. Haşlanmış kinoalı salata, ton balıklı kinoalı salata gibi arzu edilen her çeşit salatayı kinoa ile yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bulgur ve pirinç kıvamında olduğundan kinoayı kısır yapımında da kullanabilirsiniz.

Kinoayı mezelerde de kullanabilirsiniz. Kabak dilimlerinin için kinoa ve peynir koyarak lezzetli mezeler yapabilirsiniz. Peynirli kinoa köftesi yediğiniz diğer köfteleri unutturabilir. Mücveri bir de kinoa ile denemek isteyebilirsiniz.

Ana Yemeklerde Kinoa

Kinoa, pirinç ve bulgur kıvamında olduğundan kinoalı pilav yapabilirsiniz. Sade pilav sevmeyenlerdenseniz, kinoa sebzeli pilavınıza da yakışır. Kadınbudu köfte, sulu köfte gibi tariflerde pirinç yerine kinoa kullanabilirsiniz.

Tatlı ve Hamur İşlerinde Kinoa

Kinoa tatlı

Hem sağlıklı beslenmek hem de şekerden uzak durmak istiyorsanız sağlıklı tariflerinizde kinoaya yer verebilirsiniz. Kinoalı sütlaç, kinoalı kurabiye, kakaolu kinoa topları ve elmalı kinoalı turta gibi tarifler tatlı ihtiyacınızı giderir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu