Kiraz Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz meyveleri arasında en sevilenlerden biri olan kiraz veya vişne kıyafetlerde çıkarılması zor lekeler oluşturabiliyor. Kiraz veya vişne lekesini birkaç basit işlem ile çıkarmak mümkün.

Pamuklu kıyafetler, sentetik kumaşlar ve beyaz renkli kumaşlarda oluşan kiraz lekesini çıkarmak için, leke kurumadan sıcak suya bastırmak önemlidir. Kiraz lekesinin bulaştığı yeri ıslak bezle silmek lekenin dağılmasına yol açabileceğinden, lekenin bulaştığı kıyafeti bezle silmemek gereklidir.

Kiraz Lekesini Çıkarma Yolları

  1. Beyaz renkli kumaşlardaki kiraz lekesini çıkarmak için, lekenin üzerine sıcak suyu yavaşça dökün. Yeni oluşan lekeler için sıcak su yeterli olacağı gibi, kurumuş lekeler için sıcak suya bir miktar deterjan karıştırın. Ardından kıyafeti sıcak suyun içerisinde yarım saat kadar bekletin.Beyaz renkli pamuklu kumaşları suda beklettikten sonra, çamaşır makinesinde her zaman kullandığınız programda yıkayabilirsiniz.
  2. Sentetik kumaşlarda oluşan kiraz lekesini çıkarmak için, lekeli bölgeye beyaz sirke ve limon suyu ile karıştırılmış suyu uygulayın. Pamuk yardımıyla lekeli bölgeyi sildikten sonra leke çıkmazsa, kıyafeti bir süre sıcak suda beklettikten sonra aynı işlemi tekrarlayın.Sentetik kumaşlardaki kiraz lekesini sirke ve limon suyu kullanarak pamukla sildikten sonra, kıyafeti çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
  3. Yünlü ve ipekli kumaşlardaki kiraz lekesini çıkarmak için, lekenin oluştuğu bölgenin altına emici bir bez koyun. Daha sonra beyaz sirkeye batırılmış bez yardımıyla lekenin bulunduğu noktayı silin.Yünlü ve ipekli kumaşları daha sonra çamaşır makinesinde her zamanki programda yıkayabilirsiniz.

Yaz aylarında kıyafetlerinize ya da kumaştan yapılmış eşyalarınıza bulaşan kiraz lekesini limon suyu, sıcak su ve deterjan kullanarak kolayca çıkarabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu