Kırılan Porselenler Nasıl Tamir Edilir?

Pekişmiş yapıları sayesinde, üzerlerinde tat ve koku barındırmayan, leke tutmayan porselen ürünler, sağladıkları hijyen kadar, evlere şıklık ve zariflik katar. Aslına bakılırsa kaliteli bir porselen ürün, sert ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ancak yine de bu ürünler, kullanımında büyük bir özen ister.

Porselen yemek veya fincan takımlarının parçalarından biri çatladığında veya kırıldığında takımın heba olduğu düşünülür. Hasar gören parçaları acilen tamir etme ihtiyacı duyulur ya da parçalar tamir edilmeden çöpe gider. Takım içerisindeki bir ürünün, çöpe atılması halinde ise, severek kullanılan takım bozulmuş olur.

Peki, kırılan cam porselenleri tamir etmenin yolları nelerdir?

Kırılan porselen ürünleri, kendi hazırlayacağınız bir yapıştırıcı ile yapıştırabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Kap
 • 2 bardak sirke
 • 30 gr. toz jelatin
 • Fırça

Yapılışı:

Kabın içine 2 bardak dolusu sirkeyi koyun. Ardından 30 gr. toz jelatini ekleyerek, kabın içerisindeki sıvıyı karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı, fırça yardımıyla yapıştırmak istediğiniz alana sürün ve yaklaşık 5 dakika boyunca elinizle üzerine baskı uygulayın.

Porselen yapıştırmada, Japon yapıştırıcısı da kullanmak mümkündür. Kırtasiyelerden, nalburlardan ve hırdavatçılardan kolaylıkla bulunabilecek yapıştırıcıları,  kırılan parçaların ya tek tarafına ya da iki tarafına sürün ve yaklaşık 5-10 saniye boyunca hafif bir baskı uygulayın.

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Merhaba Gül Hanım,

   Aktarlardan ya da temizlik malzemeleri satan yerlerden alabilirsiniz.

  1. Merhaba Sümeyye Hanım,

   Toz jelatini aktarlardan ya da temizlik malzemeleri satan yerlerden alabilirsiniz.

  1. Merhaba Beyza Hanım,

   Japon yapıştırıcı kullanırken eldiven takmakta fayda var. Elinize bulaşmasını engellemiş olursunuz. Yapıştırıcıyı sürdükten sonra kurusun diye porseleni sabit tutmalısınız. Kolaylıklar dileriz.

 1. İki bardak sirke?

  Su bardağı mı çay bardağı mı?

  Sirkenin çeşidi fark eder mi? Jelatin ortalama kaç paradır?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba Gökhan Bey,

   İki çay kaşığı sirke kullanmalısınız. Üzüm sirkesi olmalı. Jelatin fiyatları hakkında net bir bilgimiz yok. Piyasadan araştırmak gerekir. Kolaylıklar.

 2. Porselen kırığı bir üründen demir matkap ucu ile porselen tozu elde ettim. Önce kırık iki parçayı japon yapıştırıcısı ile birleştirerek toz serpip birleştirdim sonra ölçüm yaptım bir miktar uzun geldi. Bir miktar kesip sonra her iki yere japon damlası yaptım yapıştırdım. Japon damlatıp toz serpip sağlamlaştırdı.

 3. Çaydanlığın burnu kırıldı yani çayın geçtiği yer sıcak çay geçince erimiyecek bir yapıştırıcı olmalı nasıl olacak yardımcı olurmu sunuz

  1. Merhaba,

   Çaydanlığınız çelikse bir kaynakçıya götürüp kaynak yaptırmanızı öneririz. Başka türlü tutmaz. Eğer porselen ya da cam ise maalesef onarılması mümkün olmayabilir. Çünkü yapıştırıcılar sıcağa karşı dayanıklı olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu