Kırmızı Et için Öneriler

Evde kırmızı et pişirirken, bazı püf noktalara dikkat ederek, etin lezzetine lezzet katabilirsiniz.

 Mutfağınızda et yemekleri yaparken, mükemmel lezzeti yakalayabilmek için öncelikle et alışverişini yaptığınız kasabı çok iyi seçmeniz gerekir. Kasap, etten iyi anlıyor olmalı, çok sert, kaslı, yağlı ya da sinirli et vermemek konusunda hassas olmalıdır. Doğru eti satın almak, et yemeklerinde lezzeti yakalamanın ön koşuludur.

Kırmızı etin pişirme öncesinde lezzetlendirilmesi, yani marine edilmesi de ete lezzet katmakta son derece önemlidir. Etleri pişirmeden önce, baharat ve yağ kullanarak hazırladığınız sosun içinde bekletmek ve yumuşatmak gerekir. Sosun içinde kullanacağınız baharat ve yağa, kendi damak tadınız doğrultusunda, birkaç deneme yaparak, siz karar verebilirsiniz. Eti yeterli süre boyunca marine ettikten sonra, mangalda, fırında ya da tencerede pişirebilirsiniz.

Eğer kırmızı eti kızarma yöntemi ile pişirmek istiyorsanız, lezzetli olması için öncelikle çok kızgın ve az yağlanmış bir tavaya eti koyup, hiç çevirmeksizin en az bir dakika boyunca pişirin. Tavanın yüksek ısısı, etin suyunu içeride hapsedecek, böylece et yumuşak kalacak ve lezzetini muhafaza edecektir. Altı pişen eti, çatal ile delerek değil, maşa yardımı ile ters çevirerek, diğer yüzünü de pişirin. Daha sonra, ateşi normal ısıya getirerek, eti altüst etmek suretiyle damak tadınıza uygun süre boyunca pişirebilirsiniz. Bu şekilde pişireceğiniz et, lezzetini ve suyunu muhafaza edecektir.

Kırmızı et yemeklerinizde lezzeti yakalamak için, öncelikle doğru malzeme satın almanız, daha sonra da eti tanıyarak, en uygun şekilde lezzetlendirmek sureti ile doğru şekilde pişirmeniz gerekir. Eti pişirirken, önce harlı ateşte şoklayarak, hem suyunu, hem de lezzetini korumasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu