Kırmızı Et Nasıl Pişirilir?

Kırmızı et nasıl pişirilir? Pişirirken püf noktalarına dikkat edin. Böylece etin lezzetine lezzet katın. Kırmızı et nasıl marine edilir? Kırmız et nasıl yumuşatılır? İşte et ile ilgili bilmek istediğiniz her şey.

Eti güzel pişirmek için yöntemler var. Doğru yöntemi kullanarak lezzetli et pişirin. Adım adım ilerleyelim. Et seçiminden marineye, yumuşatmadan sosa kadar her şeyi yazdık.

Et Nasıl Seçilir?

Kırmızı et nasıl pişirilir konusuna et seçimi ile başlıyoruz. Yemeklerinizde lezzeti yakalamak için, öncelikle doğru malzeme satın almanız, daha sonra da eti tanıyarak, en uygun şekilde lezzetlendirmek sureti ile doğru şekilde pişirmeniz gerekir. Eti pişirirken, önce harlı ateşte şoklayarak, hem suyunu, hem de lezzetini korumasını sağlayabilirsiniz.

Mutfağınızda et yemekleri yaparken, mükemmel lezzeti yakalayabilmek için öncelikle et alışverişini yaptığınız kasabı çok iyi seçin. Kasap, etten iyi anlıyor olmalı, çok sert, kaslı, yağlı ya da sinirli et vermemek konusunda hassas olmalıdır. Doğru eti satın almak, et yemeklerinde lezzeti yakalamanın ön koşuludur.

Yağ damarları olan etleri seçin. Böylece yemeğinizi daha lezzetli oluyor. Dry age yöntemi ile dinlendirilmiş etler yumuşacık oluyor. Kasabınıza sorarak alın. Etin sinirsiz olması önemli. Bunu da kasaba sorun. Özetle diyebiliriz ki kendinize iyi bir kasap bulun. O zaten iyi eti sizin için seçecek.

Kırmızı et nasıl yumuşatılır?
Kırmızı et nasıl yumuşatılır?

Kırmızı Et Nasıl Yumuşatılır?

Döverek ya da Çizik Atarak Yumuşatma

En bilinen yöntem dövmedir. Bunu kendiniz yapın ya da kasaba yaptırın. Kendiniz yapacaksanız şu yöntemi uygulayın: Eti streç filmle sarın. Ardından et döveceği kullanın. Burada etin kas dokusuna zarar vermemeye özen gösterin. Onun için nazik olun. Ya da ete dikine çizikler atın. Bu da etin yumuşamasını sağlıyor.

Tuzlayarak Yumuşatma

Eti pişirmeden önce küçük parçalara bölün. Böldüğünüz parçaları tuzlayın. Ardından etleri 1 saat bekletin. Pişirmeden önce etleri sudan geçirin.

Marine Ederek Yumuşatma

Limon suyu, sirke, yoğurt gibi asidik malzemeler marine için kullanılıyor. Bu da etin yumuşak olmasını sağlıyor. Kırmızı et nasıl yumuşatılır? Et marinesi hakkında aşağıda detaylıca yazdık.

Kırmızı Et Nasıl Marine Edilir?

Gelelim soruya: Kırmızı et nasıl pişirilir? En önemli ayrıntı eti yumuşatmada. Kırmızı etin pişirme öncesinde lezzetlendirilmesi, yani marine edilmesi de ete lezzet katmakta son derece önemlidir. Etleri pişirmeden önce, baharat ve yağ kullanarak hazırladığınız sosun içinde bekletmek ve yumuşatmak gerekir. Sosun içinde kullanacağınız baharat ve yağa, kendi damak tadınız doğrultusunda, birkaç deneme yaparak, siz karar verebilirsiniz. Eti yeterli süre boyunca marine ettikten sonra, mangalda, fırında ya da tencerede pişirebilirsiniz.

Örnek tarif: Her bir kilo et için uygulayın. Üç adet orta boy soğan soyun. Ardından rondodan geçirin. Rondodan geçirdiğiniz soğanları temiz bir tülbente koyun. Sıkarak suyunu çıkarın. Çıkardığınız soğan suyunun içine yarım bardak zeytinyağı, biraz kekik ve birkaç defne yaprağı koyun. İşte marine sosunu. Eti bu karışımın içinde bir gün bekletin.

Bonfile: 2 kg’lık bonfile için 10 diş sarımsak hazırlayın. Bonfilenin üzerinde küçük delikler açın ve buraya sarımsaklar ile taze karabiberleri koyun. Kekik ve fesleğenle eti ovun. Ağzını sıkıca kapattığınız bir kabın içinde 375 ml şarabın içinde bir gün bekletin. Ardından pişirebilirsiniz.

Kuzu budu: 1.5 kg’lık etin üzerinde delikler açın ve deliklerin içinde sarımsakları yerleştirin. 2 çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı taze kekik, 1 çorba kaşığı taze nane, 1 çorba kaşığı taze fesleğen, 60 ml limon suyu, 80 ml soya sos ve 2 çorba kaşığı balı karıştırın. Eti u karışımın içinde 24 saat bekletin.

Lezzetli kırmızı et nasıl pişirilir?
Lezzetli kırmızı et nasıl pişirilir?

Kırmızı Et Nasıl Mühürlenir?

Lokum gibi et pişirebilmek için et mühürleme işlemini layıkıyla yapın. Mühürlenince içi sulu kalan etin dışı yumuşacık olacaktır.

Lezzetli et pişirebilmek için ısıyı eşit dağıtan demir, kalın tabanlı, ağır bir döküm tava kullanın. Mühürlemenin püf noktası etin suyunun içinde kalabilmesidir. Bunun için öncelikle etin nemini kağıt havlu ile alın. Pişirmeden hemen önce de etin her iki tarafına tuz ve taze çekilmiş karabiber serpin. Deniz tuzu kullanmanız eti daha lezzetli yapacaktır.

Ocağın üzerine koyduğuz döküm tavayı yaklaşık on dakika, duman tütene kadar ısıtın. Çok yağlı bir et kullanacaksanız tavayı yağlamanıza gerek yok. Kullanacağınız et çok yağlı değilse ısıtma işleminden sonra tavayı yağlayın. Bunun için de zeytinyağı kullanın. Yağ kızdıktan sonra eti tavaya yerleştirin ve kendi haline bırakın.

Döküm tavada etin bir yüzü 3-5 dakikada mühürlenir. Bu süreyi siz damak tadınıza göre belirlemelisiniz.

Et Pişirme Oranları

  • Az pişmiş (Rare): Yüksek ısı ile kısa sürede, her iki tarafı mühürlenir. Etin içi kanlı ve ıslak kalır.
  • Orta az pişmiş (Medium Rare): Etin her iki tarafı da mühürlenir. Etin içi oldukça yumuşak ve açık pembe renktedir.
  • Orta (Medium): Mühürleme sonrasında, orta ısıda sadece en ortası hafif pembe renkte kalana kadar pişirilir.
  • Orta iyi (Medium well): Mühürleme sonrasında, içi hafif ıslak kalana kadar pişirilir. Et pembe rengini kaybeder.
  • İyi pişmiş (Well Done): Et, suyunu tamamen çekene kadar pişirilir, içinde ıslaklık bırakılmaz.

Yukarıdaki oranlara göre eti dilediğiniz şekilde 3-5 dakika pişirin. Tavsiye edilen oran orta ya da orta iyidir. Eti dinlendirmek için, alüminyum folyoyu parlak kısmı altta kalacak şekilde mutfak tezgahı üzerine serin. Et dilimini bir parça tereyağı ve çekilmiş tane karabiber ile sarın, 3- 4 dakika kadar dinlendirdikten servis edin.

Kırmızı et nasıl kızartılır?
Kırmızı et nasıl kızartılır?

Kırmızı Et Nasıl Kızartılır?

Pişirmenin çeşitli yöntemleri var. Kırmızı et nasıl pişirilir? Haşlayarak, fırında, kızartarak… Eğer kırmızı eti kızarma yöntemi ile pişirmek istiyorsanız, lezzetli olması için öncelikle çok kızgın ve az yağlanmış bir tavaya eti koyup, hiç çevirmeksizin en az bir dakika boyunca pişirin. Tavanın yüksek ısısı, etin suyunu içeride hapsedecek, böylece et yumuşak kalacak ve lezzetini muhafaza edecektir. Altı pişen eti, çatal ile delerek değil, maşa yardımı ile ters çevirerek, diğer yüzünü de pişirin. Daha sonra, ateşi normal ısıya getirerek, eti altüst etmek suretiyle damak tadınıza uygun süre boyunca pişirebilirsiniz. Bu şekilde pişireceğiniz et, lezzetini ve suyunu muhafaza edecektir.

Kırmızı Et Nasıl Çabuk Pişer?

En zor pişen yemeklerden biri kırmızı etli olanlar. Aslında püf noktasını bilseniz o kadar da zor değil. Etli yemekleri daha kolay pişirmenin kolay yolu sirkeden geçiyor. Tencereye biraz sirke ilave edin. Bakın et nasıl da kolay pişiyor. Bir de tencereye birkaç parça ekmek koymak da işe yarıyor. O da etin kolay pişmesini sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu