Kış Aylarında Bahçede Yapılması Gerkenler

Kış aylarında bahçe bakımını ihmal etmemlisiniz. Kış aylarında bahçede yapılması gerekenler nelerdir?

Kış aylarında aşırı yağış ile bahçelerde yabani otlar daha da çoğalır. Bu nedenle bahçeler sık sık temizlenmelidir. Aksi halde bahçenizdeki bitkilerin besinine ortak olan yabani otlar bitkilerin formlarını bozar ve bahçenizin o çekici görüntüsünü yavaş yavaş kaybetmesine neden olur. Bunu önlemek için bahçenizin bakımını ihmal etmeyin.

Kış Aylarında Bahçe Bakımı

Sulama: Kış aylarında sulamalar azaltılmalı ve ihtiyaca bağlı olarak yapılmalıdır. Ancak çatı altı ve saksılarda bulunan bitkilerin özellikle bu dönemde sulamaları ihmal edilmemelidir.

Gübreleme: Kış ayları bitkilerin dinlenme dönemi olduğu için genellikle gübreleme yapılmaz. Yalnızca orta boylu bitkilerde ocak – şubat gibi kalitelerini arttırmak amacıyla gübre verilmelidir.

İlaçlama: Kış aylarında bitkiler ve böcekler uykuda olduğu için aşırı bir ilaçlamaya gerek yoktur. Ancak baharda oluşacak hastalıklara karşı da önlem almak gerekir. Genellikle yaprak döken ağaçlarda ilaçlama yapılır.

Budama: Aralık ve Ocak aylarında bitkiler uykuda olduğu için budama yapılmaz. Özellikle kamelya, açelya, orman gülleri ve yaprak döken manolya gibi mart ayında çiçeklenen çiçekler budanmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu