Kış Aylarında Banyonuz Soğumasın

Banyolar çoğunlukla evlerin en soğuk odalarından biridir. Sık sık havalandırılmaları gerektiği için de ısıtmada zorluk yaşanabilmektedir.

Kış aylarında banyonun soğuk olmaması için banyonuzda pratik önlemler alabilirsiniz.

Özellikle soğuk kış günlerinde soğuk bir banyoda duş alma fikri kulağa pek hoş gelmemektedir. Bunun için alınabilecek bazı pratik önlemler vardır.

Öncelikle banyo pencerenizin hava geçirip geçirmediğinden emin olun. Elinizle kontrol edebilirsiniz. Eğer pencereniz hava geçiriyorsa bir bant ya da yalıtım süngeriyle hava geçişini engellemeniz gerekir. Eğer çatlaklar varsa silikonla doldurabilirsiniz.

Banyo zeminleri genellikle seramik, fayans kaplıdır ve buralar soğuk olurlar. Çıplak ayakla basmanız durumunda soğukla doğrudan temas kurmuş olursunuz. Bunu engellemek için yere kalın bir paspas sarmanız gerekir. Bastığınız kısımları kaplayacak büyüklükte olması yeterlidir. Dilerden yerden ısıtma sistemi de kurdurabilirsiniz.

Kışın banyoyu ısıtmak için sıcak su uzun süre açık bırakılabiliyor. Bu, gereksiz su tüketimi anlamına gelir. Duş başlığınızı tasarruflu bir modelde seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra banyonuzun sıcak olması da bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Türkiye’de henüz çok yaygın olmayan, fakat kızılötesi teknolojili lambaları da banyonuzu ısıtmak için kullanabilirsiniz. Bu lambalar banyonuzu hem aydınlatıp hem de ısıtabiliyor.

Banyonuzu hem yenilemek hem de ısıtmak ister misiniz? Bunun için ısı yalıtımı sağlayan boyalardan faydalanabilirsiniz. Banyodaki ısıyı koruyup, rutubeti engelleyen bu boyalar, banyonuzu yenilerken ısıtacak da.

Banyonuzdaki havlupan yeterli çalışmıyorsa da ısı kaybı oluşur. Havlupanın doğru çalıştığından emin olun. Eğer banyonuzda havlupan yoksa yaptırmayı düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra banyonuza asla elektrikli ısıtıcı ya da taşınabilir soba koymamalısınız. Bu ısıtıcılar suyla temaslarıyla ölümcül riskler taşımaktadırlar. Devrilerek yangına da sebep olabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu