Kış Aylarında Halılar Nasıl Temizlenir?

Kış aylarında halı temizliği yaz aylarına oranla daha güçtür. Fakat evinizde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var.

Hem temizlemesi hem de kurutması daha kolay olduğu için halı yıkama işi genelde yaz aylarında yapılır. Ama kış aylarında halılarınızı yıkamanız gerekiyorsa, kuru halı temizleme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Kuru halı temizleme yöntemleri hem halınızın kirlerden arınmasını hem de durulama gerekmediği için halınızın kolay kurumasını sağlar.

Halılarınızı elektrik süpürgesi, halı yıkama makinesi ya da alternatif bir yöntemle temizleyebilirsiniz.

Elektrik süpürgesiyle halı temizliği

Öncelikle halılarınızın çok kirlenmesini engellemelisiniz. Böylece detaylı bir temizlik için yaza kadar vaktiniz olacaktır. Bu sebeple haftada en az iki kere halılarınızı elektrikli süpürgeyle süpürün. Hatta ayda bir kere de bezle silmenizi öneririz.

Halı yıkama makinesi ile halı temizliği

Ev tipi halı yıkama makineleri derinlemesine bir temizlik yapamasa da kış ayları için halı yıkama makinesiyle temizlik ideal bir yöntemdir. Birkaç ayda bir halı yıkama makinesiyle halılarınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlemi uygun bir günde yapmalısınız. Çünkü evinizi birkaç saat havalandırmanız gerekecek.

Hem halı yıkama makinesi hem de elektrikli süpürge işlevi gören aletlerden alarak hem yerden hem de paradan tasarruf edebilirsiniz.

Karbonat ve mısır nişastası ile halı temizliği

Halılarınızı doğal bir yöntemle temizlemek isterseniz karbonat ve mısır nişastası kullanabilirsiniz. Halınızın yüzeyine bir miktar karbonat ve mısır nişastası dökün.  Karbonat kokuları yok eder, mite ve bakteri öldürür. Mısır nişastası ise nemi ve yağları çeker.

Yarım saat bekledikten sonra halınızı elektrikli süpürge ile halınızın yüzeyinde hiçbir şey kalmayana dek süpürün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu