Kış Aylarında Su Tüketimi

Kış aylarının gelmesi ile birlikte soğuk algınlığı ve grip ile başa çıkmaya çalışan bağışıklık sisteminizi su ile güçlendirin.

Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, su tüketiminin yanı sıra kış aylarında daha sağlıklı kalabilmek için egzersiz yapmanızı ve yeterli su tüketmenizi tavsiye ederken, “Hava şartlarının değişimi sizi egzersiz yapmaktan alıkoymasın. Basit ve düzenli yürüyüşler bile sağlığınıza iyi gelecektir” diyor.

Havaların soğuması ile birlikte, vücutta terleme ile dışarı atılan su miktarında azalma olması, kişilerde daha az suya ihtiyaç olduğu düşüncesini doğurabiliyor. Oysa tam aksine, vücudumuzun soğuk havalarda, gribal enfeksiyonlar ve zararlı virüslerden korunabilmesi için en temel ihtiyaçlarından biri de sudur.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli su tüketimi ve egzersiz gerektiğini vurgulayan Canan Aksoy, “Soğuk havalar su içme temponuzu bozmasın. Sağlıklı ve düzenli beslenmenizi su ve egzersizler ile desteklediğinizde kışın virüslerden daha kolay korunabilirsiniz” diyor.

Diyetisyen Canan Aksoy, bağışıklık, lenf, boşaltım ve dolaşım sistemlerimizin yeterli şekilde çalışabilmesi, vücuda giren zararlı mikroorganizmalarla savaşması ve onları atması için yeterli su tüketiminin önemine değiniyor.

Su tüketimini artırmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için su dışında farklı alternatiflere de yönelebilirsiniz. Aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler ile hazırlayacağınız çaylar, hem metabolizmanızı kışa hazırlar hem de vücudunuzun su ihtiyacını karşılar.

Bir avuç ıhlamuru yıkayıp demliğin içine koyun ve tane karabiber, çubuk tarçın, taze ya da kuru zencefil, birkaç dilim elma ve limon kabuğunu kaynatın. Gün içerisinde istediğiniz kadar için.

  • Bir bardak sıcak suyun içine, birkaç dilim zencefil koyup bekleyin, daha sonra üzerine limon sıkıp, bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.
  • Bir çorba kaşığı ıhlamuru, bir poşet ekinezya çayı ile birlikte bir bardak suyun içinde demleyin. Üzerine limon sıkarak için.
  • Bir bardak sıcak suyun içine birkaç dilim elma ve portakal kabuğu, çubuk tarçın ve birkaç kakule ve karanfil ilave ederek demleyin. Süzerek için.

Su tüketiminde de dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birinin de saklama koşulları iyi, temiz ve taze olan sular olduğunu belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu