Kış Aylarının Sıcacık Lezzeti Sahlep

Kış aylarının lezzetli ve sıcacık içeceği sahlep, damaklarda nostaljik bir tad bırakıyor.

Sahlep, Orchidaceae familyasının birçok türünün toprak altı yumrularından elde edilen toz ve bundan üretilen ve sıcak olarak tüketilen bir içecektir.

Orchidaceae bitkisinin toprağın alt kısımlarında kalan yumruların işlenmesi sonucunda üretilir ve genellikle toz şeklinde satılır. Sahlep tercihe göre süt ya da suyla karıştırılarak içilir.

Sahlep, 17. yüzyıldan itibaren tıbbi kullanımının yanı sıra çeşitli baharatlara gül suyu eklenerek de içilmekteydi. 18. – 19. yüzyıllarından itibaren pekmez, bal ve şekerle karıştırılarak; zencefil, tarçın, gülsuyu ve çeşitli bitkilerin suyunun serpilmesiyle içilmekteydi.

Sahlep dünya mutfak kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Sahlep; Türkçe’de salep, sahlep; Farsç’da saalab, Arapça’da saḥlab, Arnavutça’da salep, Azerice’de səhləb, İbranice’de saḥleb, Yunanca’da salepi, Sırp, Makedon ve Boşnak dillerinde салеп, salep olarak bilinmektedir.

Sahlep, içinde bulunan Glikomannan sayesinde sütle birleştiği anda şişmeye başlar. Bu özelliği sebebiyle sahlep tozu dondurma yapımında da kullanılmaktadır.

Sahlep Osmanlı kültüründe yıllar boyu üzerine tarçın dökülerek içilmiştir. Bu kültür günümüze kadar ulaşmıştır.

Sahlep gerçek lezzetine kaynatma işleminde kullanılan sütün kalitesiyle ulaşır. Sahlep yapımında organik süt kullanılması önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu