Kış bahçelerinin vazgeçilmezi “Cennet kuşu çiçeği”

Cennet kuşu çiçeği, Güney Afrika’ya özgü bir bitki olup, türü “Strelitzia”dır. Türkiye’de cennet kuşu çiçeği olarak bilinen bu bitki, Güney Afrika’da “turna çiçeği” olarak da bilinir.

Cennet kuşu çiçeği, tohumla ya da kökten ayırma ile üretilebilir. Ancak tohumla üretim oldukça yavaş bir işlemdir. Zira bu bitkinin çiçek vermesi, 5-6 yıl gibi bir zaman alır. İlkbaharda kökten ayırma yöntemi, daha hızlı sonuç vereceğinden, tavsiye edilir.

Dekoratif görünümlü cennet kuşu çiçekleri, 10-15 santimetre kadar boylanır. Bu özelliğinden dolayı, kesme çiçek olarak da kullanılır. Çiçekleri, birkaç hafta tazeliğini koruyabilir.

Cennet kuşu çiçeğinin, organik maddece zengin ve geçirgen toprakta yetiştirilmesi önerilir. İlkbahar-yaz döneminde ayda iki kez, sonbahar-kış döneminde de ayda bir kez sıvı gübre verilmesi, bitkinin sağlıklı gelişimi için önemlidir.

Fazla sulama kök çürümesine neden olur. Bu nedenle, bitkinin toprağı hafif nemli kalacak şekilde sulama yapılması tavsiye edilir. Sonbahar ve kış döneminde, daha az sulama yapılması önerilir.

Cennet kuşu çiçeğinin, soğuk iklimlerde saksıda yetiştirilmesi önerilir. Hava sıcaklığının düştüğü dönemlerde iç mekâna alınarak, güneş alan yerlerde bulundurulması gelişimi için önemlidir.

Siz de, bu öneriler eşliğinde cennet kuşu çiçeğini kış bahçelerinizin vazgeçilmezleri arasına sokabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu