Kış geliyor, doğalgaza dikkat

Kış aylarında doğalgaz kullanımı, vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Özellikle medyanın da yardımıyla vatandaşların doğalgaza karşı önlem almaları her geçen gün daha da fazla vurgulanıyor. 

Normalde zehirsiz olarak bilinen doğalgaz, yakıldığında diğer tüm yakıtlar gibi karbonmonoksit gazı ortaya çıkarıyor. İşte tehlike de burada başlıyor. 

Yıllık bakımı yaptırılmayan bacalarda, bu zehirli gaz dışarı atılması gerekli iken içeri doluyor. Bu tehlikeyi vatandaşlar, ancak bacalarını itfaiye veya itfaiyenin yetkilendirdiği firmalara temizleterek önleyebilirler. 

Bunun yanı sıra doğalgaz kullanıcılarının dikkat etmesi ve uyması gereken bazı önemli noktalar da var: 

  • Baca gazı tehlikesine karşı önemli rol oynayan baca sensörlerinin yıllık bakımını cihaz üreticisi yetkili firmalarına yaptırmalısınız. 
  • Lodosun etkili olduğu günlerde baca çekişlerini özellikle kontrol edilmeli,tehlikelere karşı bu günlerde doğalgazın bulunduğu mekanlarda uyumamalısınız. 
  • Doğalgaz cihazının bulunduğu ortamdaki hava akışını sağlayan menfezi mutlaka açık bırakmalısınız. 
  • Doğalgaz cihazının herhangi bir karbonmonoksit veya doğalgaz oluşumunda siz kullanıcıları uyaran doğalgaz dedektörlerlerini mutlaka evinizde bulundurmaya çalışın. 

Aslında dikkat edilmesi gereken hususlar göz önünde bulundurulunca kendinizi tehlikelerden uzak tutup ısınmak sizin elinizde. Sadece yıllık rutin kontroller ile siz, aileniz ve evinizin sıcak bir kış geçirmesi hiç de zor değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu