Kış İçin Kızılcık Marmelatı

Kızılcıkgiller ailesinin bir üyesi olan kızılcık, 5-8 metre arasında boylanma yapan bir ağaç türüdür. Lezzetli kızılcık marmelatı nasıl yapılır?

Kızılcığın, Şubat-Mart aylarında açan sarı renkli çiçekleri vardır. Eylül-Ekim aylarında verdiği meyveleri ise, koyu kırmızı renktedir. Meyvelerinin tadı ekşi olmakla birlikte, bunlar hoşaf, reçel ve marmelat yapımında kullanılır.

Eski çağlardan beri evde yapılan hastalıkların tedavisinde kullanılan kızılcığın faydaları ise, oldukça fazladır. Kızılcık, A ve C vitamini bakımından fazlasıyla zengin olmasıyla birlikte, çok güçlü bir antioksidandır. Bu bağlamda kızılcık, grip ve soğuk algınlığının tedavisinde kullanılır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan kızılcık, sindirim sisteminin düzenlenmesine de katkı sağlar.

Yukarıda belirtildiği gibi kızılcık, hoşaf, marmelat ve reçel olarak tüketilebilir. Bu son derece faydalı meyvenin marmelatını hazırlamak da ise, hiçbir zorluk yoktur.

Kızılcık Marmelatı Yapılışı

Malzemeler:

  • 1 kg kızılcık
  • 1 kg şeker
  • 1 adet limon suyu

Hazırlanışı:

Kızılcıkları iyice yıkayın ve süzün. Temizlenen kızılcıkları bir tencereye koyup, üzerine bir çay bardağı su ekleyin ve 2 taşım kaynatın. Bu işlem, çekirdeklerin kızılcıktan daha kolay ayrılmasını sağlayacaktır. Ardından kızılcıkları, altına tencere yerleştirdiğiniz süzgece koyun ve bir tahta kaşık yardımı ile ezin. Ezme işlemini, süzgeçte sadece çekirdekler kalana kadar devam ettirin. Çekirdeklerden kurtulduktan sonra, kızılcıkların üzerine şeker ilave edin ve kısık ateşte kıvama gelene dek kaynatın. İşlemin sonuna doğru 1 adet limon suyunu ekleyin ve bir-iki dakika daha kaynattıktan sonra tencereyi ateşten alın. Kızılcıkları yaklaşık 5 dakika tencerede beklettikten sonra, steril kavanozlara doldurun. Soğuduktan sonra ise, kavanoz kapaklarını sıkıca kapatın ve serin bir yerde muhafaza edin.

Hazırladığınız kızılcık marmelatı ile sofralarınıza güzel bir tat getirirken, sağlığınıza da katkıda bulunabilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu