Kış için peyzaj düzenlemesi

Kışın size sunduklarıyla, güzel bir bahçe yaratabilirsiniz. Bunun için bazı noktalara dikkat etmelisiniz:

• Yüksek yatak bahçeleri, kışın en popüler bahçeleridir. Burada, sebze, şifalı bitki ve çiçek yetiştirebilirsiniz. Çok çeşitli bahçe yatakları vardır. Ancak genelde, hazır satın alınmaz, yer alacakları zeminin üstüne kurulurlar.

• Yatak bahçeleri, geniş saksılar gibidir. Yatağa benzeyen şekilde, dört tarafı kapalı, büyük bir kutu şeklinde bahçelerdir. Uzun tahta parçalarını dört tarafı kapalı olacak bir kutu şeklinde birleştirerek, kendi yatak bahçenizi yapabilirsiniz.

• Yatak bahçenizin içine, tohumları ekmeniz yeterlidir. Dilerseniz, bahçenizin şekline uygun olacak şekillerde tahtaları monte ederek de farklı yatak bahçeleri yaratabilirsiniz.

• Yatak bahçelerinin iki avantajı vardır. Birincisi; toprak daha ılık olacağı için, bitkilerinizin donma tehlikesi yoktur. Diğeri ise; yatak bahçesinin toprağı kuru kalır. Bu sayede, bitkilerinizin kökleri çürümez ve hastalıklara karşı daha dirençli olur.

• Başka bir popüler peyzaj metodu da, saksılara bitki ekmektir. Seramik veya ahşap saksıların dışında, çok çeşitli seçenek vardır. Bahçenize en uygun olanını seçin.

• Saksıları satın alırken, dibinde su tahliye deliklerinin olmasına dikkat edin. Eğer fazla bütçe ayırmadıysanız, evdeki eski kapları veya saksıları boyayarak ve altlarında delik açarak, yeni saksılar yaratabilirsiniz.

• Eski ayakkabılarınızı ve botlarınızı bile saksıya dönüştürebilirsiniz. Bunun için, ayakkabılarınızın zemininde delikler açın ve toprak doldurun, tohumlarınızı ekin ve filizlenmelerini bekleyin.

• Tüm bu seçeneklerin dışında, kış için en kullanışlı alternatif, seralardır. Ancak, sera bakımı özenle yapılmalıdır. Ekebileceğiniz bitki ve çiçek çeşitleri, yazın olduğu kadar çeşitli değildir. Ancak, her mevsim yeşil kalan bitkilerin içinden seçim yapabilirsiniz.

• Bahçe peyzaj düzenlemesi, yalnızca bitkileri içermez. Heykeller, yaratıcı sanat eserleri, estetik taşlar ve aydınlatma sistemleriyle de bahçe düzeninizi güçlendirin. Eski bir fener de, bahçenize otantik bir hava katacaktır.

Bu ipuçları ile kışın peyzaj düzenlemesi yaparak, estetik ve sağlıklı bahçelere kavuşun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu