Kış meyveleri ve faydaları

Kış meyveleri, bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve bizi hastalıklardan koruyan antioksidan vitaminler yönünden oldukça zengindir.

Her mevsimin kendine özgü meyveleri vardır. Mevsiminde tüketilen meyveler hem vitamin açısından daha zengin ve tazedir, hem de daha sağlıklıdır.

Kış meyveleri

Kış meyveleri ve faydaları

Kivi: A ve C vitaminleri içerir. Bir kivideki C vitamini miktarı 2 portakaldaki, 3 mandalinadaki C vitaminine eşdeğerdir. A vitamininin, görme bozuklukları, üreme fonksiyonları ve kemik gelişimine önemli katkıları bulunmaktadır.

Portakal: C vitamini yönünden oldukça zengindir. Portakal içerdiği A, B1, B2, P vitaminleri, potasyum, kalsiyum ve magnezyum yönünden de zengin olan portakal, bağışıklık sistemimizi güçlendirmede faydalıdır.  Kandaki kolesterol seviyesinin düşmesini ve tansiyonun dengelenmesini sağlar. Kanı temizler, uykusuzluğu giderir, cildi güzelleştirir. Hazmı kolaylaştırır. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

Kış meyveleri

Greyfurt: C vitamini açısından zengin olun greyfurt, soğuk havalarda bizi hastalıklara karşı korur. A ve B vitaminlerini de içermektedir. Yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir. İçindeki zengin potasyum kaslarımızı güçlendirir ve dolaşım sistemimizi canlandırır.

Muz: A, B, C vitamini ve potasyum içerir. İshalde tedavi edici özelliğe sahiptir.

Ayva: A, B1, B2, C vitamini içerir. Ağız kokusunu giderir. İshale iyi gelir.

Nar: Nar önemli miktarda da potasyum, A, C, B2 vitamini içermektedir. İçeriğindeki zengin vitaminler sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudumuzu hastalıklara karşı korur. Narın aynı zamanda kan yapıcı, idrar söktürücü, enerji verici ve tansiyon düşürücü özelliği bulunmaktadır.

Elma: Elma A, C, E, B1 ve  B2 vitaminlerini içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Mide bağırsak hastalıklarına iyi gelir.

Armut: A, B1, B2, C vitamini, bakır ve fosfor içerir.  Kan kolesterol seviyesini dengeler. Her iki besin öğesinin de antioksidan etkisi olup vücudu serbest radikallere karşı koruyarak kolon kanseri riskini de azaltmaktadır. Tansiyonu düşürür, kabızlığı ve zihinsel yorgunluğu giderir.

Mandalina: Mandalina, yüksek orandaki potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürür.  C vitamini deposu olan mandalina, kılcal damarlarını güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır. Damar sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve vitaminler yönünden oldukça zengin olan meyveleri her gün birkaç porsiyon yemeye dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu