Bahçe

Kış Meyvelerinden Kestane

Kestane, kayıngiller familyasından bir ağaçtır. Uzun bir ömür süren kestane ağaçlarının boyu 30 metreyi bulabilir.

Kayalık yamaçları ve kumlu toprakları sever, kireçli toprağı sevmez. Aşılandıktan 5 yıl sonra meyve vermeye başlar. Yaşayan en eski kestane ağacı, İtalya’da Etna Yanardağı yakınlarındaki Acireale kenti sınırlarındadır. Kestane ağacından hem mutfak tüketimi olarak hem de mobilyacılıkta faydalanılmaktadır. Suya dayanıklı olması sebebiyle yapı işlerinde de kullanılmaktadır.

16 değişik türü bulunan kestane ağacının en bilinenleri; Amerikan kestanesi, Çin kestanesi, Japon kestanesi ve Anadolu kestanesidir.

Kestane Hasadı

Kış meyvesi olan kestane ekim, kasım aylarında hasat edilir. Hasat zamanı dikenli kupulası sararıp çatlamaya ve yere düşmeye başlar. Düşüş esnasında kestane meyveleri dikenli toplarından ayrılır. Düşmeyen kestaneler bir araç yardımıyla ağacın sallanmasıyla toplanır.

Ketane Meyvesi

İnsanoğlunun ilk besin kaynaklarından olan kestane, mutfakta pek çok şekilde kullanılmaktadır. En çok taze olarak, haşlanarak ya da kebabı yapılarak tüketilen kestanenin şekerlemesi de ülkemizde çok rağbet görmektedir. Pastaclılık sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır. Kestane Osmanlı saray mutfağında da sıklıkla kullanılmaktaydı.

Kestane Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kestaneleri seçerken, renklerinin güzel olmasına ve sert olmalarına dikkat edilmelidir. Diğerlerinden daha koyu renkli ve kötü kokulu olanlar bozuktur. Kestaneyi bir bıçak yardımıyla yararak içini kontrol edebilirsiniz. Eğer iç kabuk yenilebilir durumdaysa tazedir. Çok kıvrımlı ve iç kabuğu acı olan kestaneler satın alınmamalıdır.

Bir kış meyvesi olan kestaneyi mevsiminde tüketerek en yüksek faydayı sağlayabilirsiniz.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.