Kış Öncesinde Evde Yapılması Gerekenler

Kış öncesinde ne gibi hazırlıklar yapılır? Yapraklar sararıyor, günler kısalıyor. Kışa hazır mısınız? Sonbahar kışa hazırlanmak için iyi değerlendirilmeli.

Olukların temizlenmesinden ısıtma sistemlerinin kontrol edilmesine kadar hiçbir şeyi atlamayın. İşte kış öncesinde evde yapılması gerekenler.

Kış Öncesinde Evde Bakım Önerileri

Kombi Bakımı

Kombinizin hava filtresini değiştirdiğinizden ve soğuk hava başlamadan önce verimliliğini kontrol ettiğinizden emin olun. Bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Uzman biri, ısıtma sisteminizin ürettiği muhtemelen tehlikeli karbon monoksit seviyelerini kontrol edebilir ve düzeltebilir. Kış için birkaç hava filtresinde stoklayın ve her ay değiştirin. Programlanabilir bir termostata sahip değilseniz, enerji maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olacak bir sistem satın alın.

Kombinin maksimum verimliliğine ayarlandıktan sonra, ısıtma kanallarınızı ve deliklerinizi incelemek için bir dakikanızı ayırın. Onları tozdan arındırın ve yazın içine girebilecek her şeyi temizleyin. Ardından camlarınızı ısıtma verimliliğinizi tehlikeye sokabilecek sızıntılara karşı kontrol edin. Soğuk havanın içeri girdiğini düşünüyorsanız, yapı marketlerden plastik bir sızdırmazlık kiti satın alın ve ısının kaçmaması için plastiği pencerenin etrafına yerleştirin. Kapılarınızı da kontrol ettiğinizden ve gerektiğinde hava sıyırıcılarını tamir ettiğinizden emin olun.

Şömine Bakımı

Çoğu baca temizleyicisi yıllık temizlik önerir, ancak şömineyi ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak bu rutin değişebilir. Şömineyi sık sık kullanacaksanız inceleme için baca temizleyicisi çağırın.

Yangın Tehlikesi

Kışın gelmesi yangın tehlikesi için yeni bir potansiyel oluşturur, bu nedenle evinizdeki yangın güvenliğini gözden geçirmek için zaman ayırın. Gerekirse yangın söndürücüleri kontrol edip değiştirin ve duman dedektörünüzdeki pilleri değiştirin. Ayrıca ailenizle birlikte ev yangın tahliye planını gözden geçirin.

Bahçe Temizliği

Özellikle evinizin çevresinde çok fazla yapraklı ağaç varsa, sonbaharda olukları birkaç kez incelemek ve temizlemek en iyisidir. Oluklar tıkalı kalırsa, su üstlerine ve temelin yanındaki zemine dökülür ve bu da bahçeye zarar verebilir. Oluklar ve iniş çıkışları temiz tutulmalı ve kaygan veya buzlu olmayacak şekilde suyu temelden, yürüyüş yollarından ve araba yollarından uzağa yönlendirmelidir.

Bahçe Bakımı

Sonbahar yapraklarının turuncu, sarı ve kahverengi renkleri, ağaçlarda olduğu gibi zeminde de iyi görünüyor. Fakat aynı zamanda tehlike oluşturabiliyorlar. Yaprakları toplayıp çöpe atın. Çoğu bölgedeki yaprakların yakılmasıyla ilgili düzenlemeler vardır, bu nedenle öncelikle belediyeden bilgi alabilirsiniz. Yaprakları verandadan temizlerken, kış için veranda mobilyalarını temizlemeyi, paketlemeyi ve saklamayı unutmayın. Bahçe hortumlarını ayırın ve mümkünse, dış musluklara giden borulardan suyu kapatmak ve tahliye etmek için bir iç vana kullanın. Bu, evin hemen içindeki boru bölümünde donma olasılığını azaltır.

Garaj Temizliği

Kullanılmayan yakıtı, çim biçme makinesi gibi garajda depolanan herhangi bir gazla çalışan ekipmandan boşaltmanız önerilir, çünkü tortu birikebilir ve yakıt borularını tıkayabilir. Benzini çocukların erişemeyeceği tanklarda saklayın ve gerekirse kar atma makinenizde veya acil durum jeneratörünüzde kullanıma hazır hale getirin.

Jeneratörleri Kontrol Edin

Çok fazla fırtına gören bir bölgede yaşıyorsanız, bu durum kış aylarında karartmaların ana nedeni olduğundan acil durum jeneratörüne sahip olmak iyi bir fikirdir. Eğer bir tane varsa, onu çıkarın ve iyi çalışır durumda olup olmadığını görmek için bir test çalıştırması yapın. Jeneratörü hiçbir zaman kapalı bir alanda çalıştırmadığınızdan emin olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu