Mutfak

Kış Sebzeleri Nelerdir?

Her mevsim kendine has farklı özellikleri olduğu için her mevsim farklı sebzeler yetişmektedir. Vitaminlerinden çokça faydalanabilmek için sebzeleri mevsiminde tüketmek gerekir.

Kış mevsiminde vücut direncimiz düşer. Hastalıklara karşı daha dayanıksız oluruz. Bu sebeple sebzelerden alacağımız vitaminlere daha çok ihtiyaç duyarız. Özellikle mevsiminde yetişen sebzeleri tüketmek direncimizin daha da artmasını sağlar.

Marul

Sofraların vazgeçilmez yeşilliklerinden olan marul kullanımı ile ilgili pratik bilgiler mevcuttur. Geniş yapraklı bir yeşil bitki olan marulun birçok çeşidi bulunur. Türkiye’de en çok tüketilen türleri ise, geniş yapraklı klasik marul, kırmızı marul ve kıvırcıktır.

Marul satın alırken, yapraklarının koyu ve taze olmasına dikkat etmek gerekir. Bu sayede, marulun besleyici değerinden daha fazla yararlanılır.

Satın alınan marulların, tazeliğini korumak için buzdolabında saklanması önerilir. Bunun için önce, marullar bir saat kadar su dolu bir kapta tutulur. Ardından, buzdolabına açık kısım aşağıya gelecek şekilde yerleştirilir. Bu sayede, marullar buzdolabında 10 gün boyunca saklanabilir.

Çiğ olarak tüketilen marulun temizliği çok önemlidir. Marul yapraklarının, el ile tek tek kopartılarak, suda durulanması tavsiye edilir. Böylece, marul üzerindeki toprak kalıntıları ve böcekler temizlenebilir. Ayrıca, marul yıkanan suya biraz limon sıkılması da hijyen için önerilir.

Kış Sebzelerinden Karnabahar

Patates

Türkiye’de çok sık tüketilen bir besin olan patates için, önemli püf noktaları bulunmaktadır. Fırında patetes pişirirken, eski patates kullanılması önerilir. Çünkü, eski patatesler yenilerine kıyasla daha az su içerir.

Fırında patates yapılacağı zaman, patatesler fırına koyulmadan önce, üzerleri çatalla birkaç kez batırılarak delikler açılır. Bu sayede, patates içindeki nem açağa çıkar. Bu da, patateslerin daha diri durmasını ve daha lezzetli olmasını sağlar.

Patates salatası yapmak için, haşlanmaya koyulan patatesler, tam pişmeden ocaktan alınmalıdır. Patatesler diğer malzemeler ile karıştırıldıktan sonra, üzerine az miktarda süt gezdirilmesi önerilir. Son olarak, zeytinyağı eklenir. Bu sayede patatesler, istenilen yumuşaklığa kavuşacaktır.

Kızartma yaparken, patateslerin daha az yağ çekmesi sağlanabilir. Bunun için, patatesler süt dolu bir kap içinde bir süre bekletilir. Patateslerin çıtır çıtır olması için, una bulayarak kızartma yapılması önerilir. Ayrıca tuzunun, en son serpilmesi gerekir.

Sarımsak

Sarımsak, Türk mutfağında oldukça fazla kullanım alanı olan, çok sağlıklı bir bitkidir. Aynı zamanda, yemeklere lezzet katan ana unsurlardandır. Sarımsak kullanımında, bazı bilgiler işinize yarayabilir:

Sarımsağı bıçakla kesmek yerine, ezerek kullanın. Böylece, tadı ve yoğunluğu artar. Küçük sarımsak dişleri, büyükler kadar keskin tada sahip olabilir.

Sarımsak ve yağ karışımları, salata soslarında ve yemek servisinde sıkça kullanılır. Ancak, bu karışımın taze tüketilmesi gerekir. Hazırlanan karışım, en fazla yedi gün buzdolabında tutulmalıdır. Birkaç ay saklamak isterseniz, dondurmalısınız. Cam kavanoza karışımı koyun ve kavanozun yarısı kadar boşluk bırakın. Sıkıca kapatın ve birkaç ay buzdolabında dondurarak saklayın.

Sarımsağı pişirerek kullanırsanız, keskin tadı azalır. Pişme süresi uzadıkça, verdiği tat da yumuşar. Sarımsağı sotelerken, çok yüksek sıcaklıkta, uzun süre tutmamaya özen gösterin. Çok çabuk kararır ve acı bir tat alır.

Sarımsağı fırında pişirirken, bütün ve soyulmamış sarımsakların üzerine yağ gezdirin ve folyoyla örtün. Sarımsağı, çorba ve yemeklere lezzet katmak, et veya tavuğun tadını pekiştirmek, salata soslarını zenginleştirmek ve sarımsaklı ekmekler yapmak için kullanabilirsiniz.

Kış Sebzelerinden Kabak

Brokoli

Brokoli oldukça sağlıklı, yeşil bir sebzedir. Mutfakta kullanılması ile ilgili birkaç bilgi işinize yarayabilir.

Manavdan brokoli seçerken, bazı noktalara dikkat edin. Çiçekleri birbirine yakın olan, koyu yeşil brokolileri seçin. Dalları uzun olmamalıdır. Tomurcukları sıkıca kapalı ve yaprakları taze olmalıdır. Keskin kokusu olan brokoli, taze değildir. Aldığınız brokoliyi, yıkamadan, plastik bir torbada, buzdolabında dört güne kadar muhafaza edebilirsiniz.

Brokolinin gövdesindeki sert zarlı kısmı soyarak pişirirseniz, çok daha çabuk ve kolay pişer ve daha kolay sindirilir.  Saptan çiçeğine kadar, brokoliyi ince uzun doğrarsanız, brokolinin iki kısmı da aynı zamanda pişer.

Brokoli uzun süre pişirilmemelidir. Uzun pişen brokoli, yumuşar ve dağılır, lezzetsiz olur ve besin değerini yitirir.  Pişerken tuz eklenen brokoli yeşil kalır. Brokolinin yaprakları da yenebilir, ancak yemeğe eklerken kesmek gerekir.  Brokoli pişerken çıkan kokuyu engellemek için, pişme suyuna birkaç büyük parça ekmek atın.

Lahana

Lahana kasım ayında pazarlarda tezgahlardaki yerini almaktadır. Kasım ayında en taze haliyle tüketilebilir. Beyaz lahana, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve ülkemizde de severek tüketilen bir bitkidir.

Beyaz lahanada, fosfor ve kalsiyum minareleri ile A, B1, B2, B12 ve C vitaminleri bol miktarda bulunur. Beyaz lahana çiğ olarak tüketildiği gibi, dolmalık, turşuluk ve yemeklik olarak da tüketilir.

Beyaz lahananın yaprakları, özellikle dolma yapmak için ayıklanırken,  kök kısımları bir bıçak yardımı ile oyulur.  Sonra lahananın başı,  sıcak suyun içine yerleştirilir. Lahana sıcak suda 5 dakika bekletilir ve soğuk suyun içine aktarılır.  Böylece lahananın yaprakları, yırtılmadan kolayca birbirinden ayrılır.

Lahana yemeği yaparken, eve sinen kokudan kurtulmak için, bir elmanın kabuğu soyulur ve lahana pişirme suyuna katılır. Böylece, hem lahana kokusu yok olur, hem de lahananın hazmı daha kolay olur.

Karnabahar

Karnabahar, turpgillerden, çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki.  Karnabahar iyi bir c vitamini ve kalsiyum kaynağıdır. bu besinden faydalanırken, etrafa yayılan koku doğru yöntemler ile önlenebilir.

Karnabahar pişirirken, eve yayılan kokuyu önlemek için, pişirme suyuna bir miktar tuz ve iki kaşık sirke ilave edilir. Sonra, suyun üzerinde köpük oluşumu beklenir. Köpük oluştuktan sonra da, içine sebzeler koyulur. Bu sayede, koku giderilir.

Bir başka yöntemde ise, tencere içine birkaç dilim ekmek koyulur. Ekmeğin ufalanıp yemeğe karışmasını önlemek için, temiz bir tülbende sarılarak koyulması tavsiye edilir. Ayrıca, karnabahar haşlama suyuna, bir miktar süt eklendiğinde de kötü koku önlenir.

Kış Sebzelerinden Havuç

Ispanak

Ispanak, Amaranthaceae familyasından çiçekli tek yıllık otsu bir bitkidir. Ispanak aralık ayı itibariyle tezgahlarda görülmeye başlar. Mart sonuna kadar taze olarak tüketilebilir.

A ve C vitaminleri açısından zengindir. Soğuk algınlığını önler. Mide, karaciğer ve pankreas salgılarını uyarır. İçeriğinde demir, magnezyum, fosfor, iyot, potasyum ve sodyum bulunur.

Bol kan yapar. Ispanağın suyu ise kalp kaslarını kuvvetlendirir. Çiğ olarak tüketildiğinde vücudun lif ihtiyacını karşılar. İçeriğindeki K vitamini sayesinde kemik gelişimine faydalıdır. Akciğer kanseri ihtimalini azaltır.

Havuç

Havuç kasım ayından itibaren tezgahlardaki yerini almaktadır. Kış ayları boyunca taze olarak tüketilebilmektedir. Havuçlar mutfağınızın en renkli sebzelerinden biridir. Yemeklere tat verir. Sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. Mutfakta işinizi kolaylaştırmak için havuç hakkında işinize yarayacak bazı pratik bilgiler…

Havuçları pişirirken içine birazcık pudra şekeri ilave edin. Bu havuca lezzet verecektir. Havucun yapraklarını atmayın. Bu yaprakları salata yapımında değerlendirebilirsiniz. Havuç yapraklarında kemik erimesini önleyecek bol miktarda kalsiyum bulunur.

Haşlanan havuçlar renklerini kaybeder. Eğer havuçların renklerini kaybetmelerini istemiyorsanız, kaynayan sudan çıkardıktan sonra hemen soğuk suya tutun ve bir – iki dakika bekletin.

Havuçların kabuklarını temizlemek istiyorsanız bir kurulama bezinin üstüne sıralayın ve üzerine bol miktarda tuz dökün. Daha sonra havuçların hepsini birbirine sürtün. Bu işlem sonrasında havuçların kabuk kısımları kalkacaktır. Kabukları kalkmış havuçları sadece suya tutmanız yeterli olacaktır.

Kabak

Kabak; kavun, karpuz, salatalık ve acurun da yer aldığı Kabakgiller ailesine mensup bir bitkidir. Kabağın; balkabağı, helvacıkabağı ve sakızkabağı gibi türleri bulunur. Tüm bu kabaklar Türkiye’de yaygın olarak, kolayca yetişebilmektedir.

Sofralarda sebze olarak sıkça tüketilen tür, sakız kabağıdır. Anadolu’da bol miktarda yetişen bu kabağın meyvesi, oval görünümlü, beyaz-yeşilimsi renkli ve sert kabukludur.

Kabak sıcak ve ılıman iklimlerde zahmetsizce yetiştirilebilir. Ancak, dondan da kolay etkilenir. Bunun için, kabak tohumlarının ekiminin ilkbaharda, donun bitiminden sonra yapılması gerekir.

Genellikle iki çeşit kabak yetiştirilir. Bunlar ‘erkenci’ ve ‘geçci’ olarak adlandırılır. Geçci kabaklar, erkencilere kıyasla daha dayanıklıdır. Erkenci kabaklar, havaların ısınması ile birlikte değişime uğrar. Yapraklarda mozaikleşme, cüceleşme ve deformasyon görülebilir. Bunun sebebi de, yaprak bitlerinin taşıdığı virüslerin oluşturduğu hastalıklardır. Kabak ekiminde bu nedenle, geçci türlerin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Kabak, pişirilip yemek olarak tüketildiği gibi, çiğ olarak salata şeklinde de yenilebilen bir besindir. Ayrıca, kabağın tatlısı ve turşusu da yapılır.

Mantar

Mantar, evlere, mutfaklara daha sık girerek, yemeklerde ve salatalarda çokça kullanılır olmuştur. Mantar satın alırken beyaz olanlar yerine, üzeri toprak olanların tercih edilmesi önerilir. Zira beyaz mantarların çeşitli kimyasal işlemlerden geçmiş olma olasılığı yüksektir. Ayrıca açık mantarlardan ziyade, kapalı ve markalı olanların satın alınması tavsiye edilir.

Satın alınan mantarların, taze olarak tüketilmesi ve bekletilmemesi önerilir. Hemen tüketimi planlanmayan kültür mantarlarının, kese kâğıdı içinde ve ağzı kapalı olarak paketlenmesi gerekir. Bu şekilde mantarlar, buzdolabının sebze bölümünde saklanabilir. Mantarlar bu sayede, 2-3 gün tazeliğini korur. Mantarların, hiçbir zaman plastik torbada muhafaza edilmemesi gerekir. Zira mantarlar, yapış yapış olur ve kullanılmaz hale gelir.

Maydanoz

Satın alınan taze maydanozu muhafaza etmek için, bir kaba su doldurulur. Sonra maydanoz, baş aşağı gelecek şekilde kap içine yerleştirilir. Böylece çiçek görünümü elde edilen bitki, bu şekilde bozulmadan saklanabilir.

Maydanozu taze şekilde muhafaza etmenin başka bir yolu da mevcuttur. Bu yöntemde maydanoz, güzelce yıkanır ve süzdürülür. Daha sonra, maydanozun iyice kuruması beklenir. Islaklığını yitiren maydanozlar, plastik bir kap içinde buzdolabında saklanabilir.

Maydanoz, mutfakta devamlı kullanılan bir besin olduğu için, her daim el altında bulundurulabilecek şekilde hazırlanabilir. Bunun için, maydanoz iyice yıkanır ve sonra kurutulur. Ardından, ayıklanır ve buzdolabı poşetlerine koyulur. Derin dondurucuda bu şekilde saklanan maydanozlar, kullanılacağı zaman derin dondurucudan çıkarılır.

Kullanmadan önce maydanoz poşeti, birkaç sefer elde ezilir. Bıçakla doğramaya gerek kalmadan, donmuş olan maydanoz kırılır. Böylece maydanoz, kolaylıkla yemeklerde ve salatalarda kullanılabilir.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.