Kış Temizliği İçin Pratik Öneriler

Evde en çok vakit geçirilen mevsim kıştır. Bu sebeple, evler en çok kış mevsiminde temizliğe ihtiyaç duyar.

Kışa girmeden evvel evde detaylı bir temizlik yapmak gerekir.

Bilgisayarlar

Bilgisayarı prizden çekin. En kirli parçalar mouse ve klavyedir. Bu aletlere birçok el değdiği için, iyice dezenfekte edilmelidir. Klavyeyi ters çevirip silkeleyin. Varsa basınçlı hava üfleyen bir alet ile klavye tuşlarının arasındaki tozlardan kurtulun. Nemli bir bez ile fare ve klavyeyi silin. Ekranı, bilgisayar ekranlarına özel solüsyonlar ile silin. Bilgisayarlar hakkında fazla bilgi sahibi değilseniz, kasayı açmayın. Kasanın temizliğini profesyonel birinden yardım alarak yapabilirsiniz.

Kiler

Kiler genelde evin en az uğranılan yeridir. Bu sebeple temizliği de mevsimsel yapılır. Kilerinizi temizlemek için büyük bir çöp kovası alın ve son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri atın. Son kullanma tarihi yaklaşıyorsa ve kullanmayacaksanız yine atın, çünkü kiler kalabalık olunca daha küçük ve basık görünür.

Bacalar

Kışın ilk defa soba veya şömine yakmadan önce, bacaların iyice temizlenmesi gerekir. Bu işi kendiniz yapmanız zordur ve riskleri çok büyüktür. Bacada çıkacak küçük bir kıvılcım bütün evinizi kül edebilir. Bu sebeple bu konu için uzmanlara başvurmanızda fayda vardır. Baca temizliği, kış temizliğinin en önemli kısmını oluşturur.

Minderler

Yılda iki defa, toz akarlarından kurtulmak için, minderlerin detaylı temizlenmesi gerekir. Yataklar, koltuklar, evdeki bütün kumaşlı yüzeylerin detaylı temizlenmesi için, elektrikli süpürge ile güzelce süpürün. Yıkanabilir kumaşları, çamaşır makinesinde yıkayın. Koltukları özel koltuk şampuanlarıyla silin ve kurumaya bırakın. Daha sonra kristalleşen deterjanı süpürge ile çekin.

Bu pratik bilgiler ışığında kış temizliğini kolayca yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu