Kışa Keyif Katan Şömineler

Şömine, soğuk kış günlerinde hem evin ısınmasına yardımcı olur, hem de ev dekorasyonuna güçlü bir hava kazandırır. Şömine seçerken dikkat edilecek unsurlar nelerdir ve şömine bakımı nasıl yapılır?

Günümüzün gelişen teknolojisinde artık büyük-küçük her eve uygun yapıda bir şömine modeli tasarlanmaktadır.

Şöminelere genel bir bakış yapacak olursak, şunları söyleyebiliriz: Şömineler yakıt cinslerine göre; odunlu, gazlı, elektrikli ve bacasız olmak üzere 4’e ayrılır. Odunlu şöminelerin, diğer türlere göre ısıtma oranı çok daha yüksektir. Ancak bu şömineler, belirli ölçülerde özel bir düşey bacaya ihtiyaç duyarlar. Yani bu demek oluyor ki, odunlu şömine kullanımı, çok katlı binalar için pek uygun değildir.

Gazlı şömineler, hermetik baca sistemleri ile her mekâna kolayca monte edilebilir. Tasarımlarının şıklığı ve temizliğinin kolay olması gazlı şöminelerin en büyük avantajlarıdır. Ayrıca bu şöminelerin yakıt taşıma gibi bir sıkıntıları da yoktur.

Herhangi bir baca ya da tesisat sistemi gerektirmeyen bacasız şömineler, elektrikli ve bio ethanol sıvı yakıtı ile çalışır. Bu tarz şömineler, ev ısıtmada diğer türlere oranla yetersiz kaldıkları için, genellikle dekoratif amaçlı kullanılır.

Şömine Nasıl Seçilir?

Şömine seçerken dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bunlar, şu şekilde sıralanabilir:

  • Şömine satın alırken, garanti ve üretim belgesi olmayan taklit ürünlerin alınmaması gerekir,
  • Bu belgelerin yanı sıra, şömine satın alınan yerden TSE ve CE belgelerinin istenmesinde fayda vardır,
  • Özellikle havaya karbon monoksit gazı salınımının en aza indirilmesi ve yakıt tasarrufu sağlanması için, çift yanma sistemli haznelerin tercih edilmesi gerekir,
  • Şömine alındıktan sonra kurulumu için, muhakkak bir uzman firmadan destek alınması önerilir.

Şömine Bakımı

Şömine, evde hem ısınmayı sağlamasının hem de dekorasyona hoş bir hava katmasının yanı sıra,  temizlenmesi en zor olan ev elemanlarından biridir. Ancak bu zorluğa rağmen, şöminelerin temizliği ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Şömine temizliği, özellikle kış aylarının sonlarına doğru yapılmalıdır. Bacası ise, yıllık olarak ve özellikle kışa girmeden önce kesinlikle kontrol ettirilmeli ve temizliği yaptırılmalıdır. Zira herhangi bir sebeple baca tıkanmış olabilir.

Şömine temizlerken şu noktalar göz önünde bulundurulmalıdır:

  • Tipik banyo temizleyicileri, şöminedeki is lekelerini çıkarmaya yardımcıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılan deterjanların çok kuvvetli olmamaları gerektiğidir. Aksi halde, deterjan silme işlemi esnasında veya şömine yakıldığında malzemede lekelenmelere neden olabilir.
  • İs lekeleri inatçıysa, banyo temizleyicileri yetersiz kalabilir. Bu durumda, tuğlaları banyo temizleyicileri ile köpükleyin ve köpüğü bir süre bekletin. Ardından, sulandırılmış banyo temizleyicisini tuğlalara sprey ile püskürtün ve sert bir fırça yardımı ile tuğlaları ovun. İs lekesi hala çıkmadıysa, içinde TSP (trisodyum fosfat) bulunan temizleyicileri deneyin.
  • Genel olarak şömine temizliği, beyaz bir sabun ve nemli bir bez ile silinerek yapılabilir.

Şömine seçiminizi ve bakımını bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirdiğiniz takdirde, kış boyunca şömine karşısında keyifli saatler geçirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu