Kışı Sağlıklı Geçirmenizi Sağlayacak Yiyecekler

Soğukların kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı bu günlerde kışı içinizi ısıtacak yiyeceklerle sağlıklı şekilde atlatabilirsiniz.

Zencefilden tarçına, ıhlamurdan brokoliye kadar mutfağınızdaki pek çok lezzet kış soğuklarına karşı kalkanınız olsun istemez misiniz?

Toz tarçın efsanesi

Toz tarçın

Dilerseniz sahlepin üstüne, dilerseniz bozaya katın  ya da belki tatlılarda kullanırsınız; toz tarçın her şekilde içinizi ısıtacak. Tarçın, vücutta dolaşan kanın derinin yüzeyine çıkmasına neden olur, bu da vücudun ısınmasına yardım eder.

Taze zencefilden faydalanın

zencefil-cayi-1

Tadı biraz acı olsa da, içinizi ısıtan etkisi için buna katlanmaya değer. Zencefil ve tarçını ayrıca sıcak suda demleyerek çay halinde de içebilirsiniz.

Ihlamur, soğuklara karşı baş yardımcınız

ıhlamur çayı

Kışın tüketilmesi gereken çayların başında gelen ıhlamur çayı vücudun bağışıklık sistemini koruduğu gibi vücut ısısının da dengelenmesini sağlıyor.

Hem ucuz hem sağlıklı: Elma

Elma

Elma içerdiği lifler ve vitaminleri sayesinde vücuda kısa sürede enerji vererek kan dolaşımını hızlandırıyor. Aynı zamanda yine lifli yapısıyla tokluk hissini uzatıyor.

Brokoliyi sevelim

Brokoli

Antioksidanlar bakımından zengin olan brokoli, hücreleri korur; kalsiyum, potasyum, folat ve lif içerir. Kimimizin adını bile duyunca ürperdiği bu sebze, vücuda bol miktarda enerji vermesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinir.

Temel Reis’in bir bildiği var: Ispanak

Ispanak

Bağışıklık sistemini güçlendirir, A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Demir, kalsiyum, B6 vitamini ile enerji verir. Ispanağı kış aylarında bolca yemek, yapılacak akıllıca bir iştir.

C Vitaminlerinin şahı: Portakal

portakal-dilimleri

Mesele enerji ve kuvvet olunca portakalı anmamak olmaz. C vitamini deposu portakal bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor ayrıca demir ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu