Kışı yeni bitkilerle canlandırın

Kış mevsiminde evinizde bitki bakmanın püf noktaları:

Bitkinin nereye konulacağı doğru saptanmalı. Doğru bitki doğru yere konulmazsa, yaşama şansı oldukça azalır.
Ev bitkisi seçilirken ışık ve ısı şartları, bitkinin konulacağı yerin genişliği gibi etkenler göz önünde bulundurulmalı.
Salon bitkileri satın almak için en uygun zaman, gelişme sezonları içinde iç ve dış ısının dengede olduğu ilkbahar ve sonbahar arasıdır. Kış aylarında seralardan, 18-20 derecedeki nemli ortamlara alınan bitkiler, evlerin kuru ve sıcak havasında uzun süre bocalayacaktır.

Isı farklılıklarının artmasıyla birlikte bozulma riski artar. Soğuk veya sıcak hava da zararlıdır. Evlerdeki kuru havanın bitki üzerindeki olumsuzluğunu azaltmak için; satın alınan bitkinin yaprakları ve uçları yanık, kararmış, yırtılmış olmamalıdır. Özellikle kış aylarında alınan bitkiler ilk bir hafta on gün içerisinde görülen alt yapraklardaki sararma ve dökülme, ortam değişikliği nedeniyle normaldir. Dökülmeler bir iki hafta içinde yavaşlar ve biter.

Eğer yeni çıkan yapraklarda da yanmalar oluyorsa, bakım hatası yapılmaktadır. Büyük olasılıkla ortam bitki için çok kurudur. Ortamın ısısı düşürülmeli ve yapraklarına duş yaptırmalıdır.
Aldığınız bitkinin kökleri saksı içini sarmış ve dışarı çıkmaya başlamışsa, saksı hemen büyütülmelidir. Kökler saksı içini kaplamamışsa, ancak yine de bitkiyi istediğiniz renkte ve yapıdaki bir başka saksıya geçirmek istiyorsanız, kökleri koparmadan, yaralamadan, saksı altına drenaj yaparak saksıyı değiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu