Kışın Dikilebilecek Çiçekler

Kış aylarında bahçenize soğuğa dayanıklı “çıplak köklü bitkiler” dikebilirsiniz.

Havaların soğumasıyla birlikte toprak da soğur. Kökü soğuğa dayanıklı olan çiçekler kışın da hayatta kalır.

Kış Çiçeklerinin Dikiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çimlenen zeminin üzerine 1 santimetre torf serilebilir.
  • Kasım ayında mevsimlik fideler de dikilebilir.
  • Fazla su hem bitki köküne zarar verir hem de soğuk bölgelerde don olaylarının yaşanmasına neden olur. Bu sebeple çiçeklerin ekildiği toprağın drenaj sistemi kontrol edilmelidir.
  • Kış çiçekleri akşam üzeri sulanmalıdır.
  • Kimi kış çiçekleri ve bitkileri için az da olsa bir gübre kullanımı faydalı olacaktır.

Kışın Ekilebilecek Çiçekler

Atatürk Çiçeği:

Atatürk çiçeği, uzun yıllar yaşayabilen bir bitkidir. Yaprakları uzun saplı ve büyüktür. Aydınlık ve yarı gölge alanları sever. Güneş ışığını pek sevmez. Sıcak ortamlarda bulundurulmamalıdır. Yaprakları, sürekli nemli kalmalıdır. Toprağı sürekli sulanmalıdır. Her nisan ayında, saksısı değiştirilmelidir.

Çuha Çiçeği:

Çuha, Çuhaçiçeğigiller familyasındandır ve anavatanı Çin’dir. Çiçek tarhları ve saksıda kullanılabilir. Pencere önlerinde kullanıldığında ise, şık ve canlı bir görüntü elde edilebilir. Verimli ve nemli toprakta çuha çiçeği mutlu olur. Az güneşli ortamlarda ise daha çok gelişir. Soğuk havayı çok seven çuha çiçeği, kış aylarında evde bakmak için ideal bir bitkidir. Çok şiddetli olmadığı sürece güneş ışığını sever, ancak en iyi gelişimi yarı gölge ortamlarda gösterir. Soğuk havada çiçeklenir ve renk seçeneği fazladır.

Süs Lahanası:

Cruciferae familyasından 10- 30 santimetreye kadar boylanabilen otsu bir bitkidir. Güneşli yerleri sever, fakat serin toprak ister. Kireçli olmayan her toprakta yetişebilir, toprağı geçirgen olmalıdır. Soğuğa dayanıklıdır. Çok düşük ya da çok yüksek sıcaklıklar yaprak renklenmesini engeller. Sıcak yerlerde öğle sıcağından koruyup düzenli su vermek gerekir.

Kasımpatı:

Kasımpatı sonbahardan kış dönemine kadar çiçekli kalır. Kasımpatının farklı renk ve büyüklüklerde çiçekleri olduğu için, rengarenk bir görünüm sağlayacaktır. Kasımpatı bol su istediği için, sulamayı aksatmamaya özen gösterin. İyi gübrelenmiş kumlu toprakta en iyi sonucu alabilirsiniz. Bitki büyüdükçe ucundaki sürgünler koparılmalıdır. Bu işlem, bitkinin daha gür bir şekilde büyümesini sağlayacaktır. Kasımpatıyı, çiçekli dönemindeyken saksıya dikin. Çiçekleri bittiğinde saksıdan sökebilirsiniz. Daha gür çiçeklere sahip olmak için Mayıs ayında budama yapın.

Nergis:

Nergis bitkisi, nemli, verimli ve nitelikli topraklarda, sağlıklı gelişim gösterir. Genel anlamda dayanıklı bir bitkidir. Güneş ve yarı gölge alanlarda yetiştirilebilir. 15 ile 50 cm arasında değişebilen uzunluğa ulaşır. Ekim ayında dikilecek nergis soğanları, bahar aylarında çiçeğe dönüşür. Çiçekleri soldukça kesilmelidir. Nergis bitkisinin yaklaşık 11 çeşit çiçeği bulunmaktadır. Saksılara ekilerek de hoş bir görünüm yaratılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu