Kısıtlı Bütçeyle Dekorasyonun Püf Noktaları

Kısıtlı bütçeyle dekorasyon mümkün. Dekorasyon büyük bütçeler gerektirmez. Küçük bir bütçe kullanarak sizi yansıtan, kullanışlı ve zevkli bir tasarımla kendi dekorasyonunuzu yapabilirsiniz.  

Göze hoş gelen bir dekorasyonu kısıtlı bir bütçeyle de yapabilirsiniz. Evinizin dekorasyonu için güzel bir fikriniz varsa, bunu kısıtlı bir bütçeyle de gerçekleştirebilirsiniz. Önemli olan doğru malzemelere ve doğru çözüme ulaşabilmek.

Ucuz Dekorayon

Öncelikle yönteminizi belirleyin

  1. Eğer aceleniz yoksa, dekorasyonunuzu oluşturmayı zamana yayabilirsiniz. Böylece istediğiniz her parçayı paranız oldukça alabilirsiniz. İstediğiniz masa pahalıysa, önce sandalyeleri alıp masrafı azaltabilirsiniz. Bir sonraki ay da masayı alırsınız.
  2. Büyük yapı marketlerde demonte halde satılan ürünler daha ucuz olabilmektedir. Demonte halde alacağınız ürünleri kendiniz evde monte edebilirsiniz. Böylece istediğiniz ürüne daha ucuza sahip olabilirsiniz.
  3. Eşyalarınızı farklı yerlerden temin edebilirsiniz. En sevdiğiniz ürünlerin pahalı olanlarını alırken, daha az göze görünür olanlara daha az para harcayabilirsiniz. Hatta bazı ürünleri ikinci el alabilirsiniz.

Dekorasyonu ile ön plana çıkan evlerde genelde klasik bir tarz kullanıldığını görürüz. Bu evler klasik ve sade bir görünümdedir. Modern eşyalar, açık renk boyalar ve çarpıcı bir parça ile dekorasyon tamamlanır. Siz de evinizde fazla eşya kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Böylece daha az eşya almanız gerekir.

Her kadının gardırobunda bulunan bir beyaz gömlek gibi, dekorasyonda da bu fikri akla getirebilirsiniz. Evinize sadeliğin hakim olmasını sağlayın. Düz renk mobilyalar evinize modern bir hava katacaktır. Eğer seviyorsanız dekorasyonunuzda bitki kullanın.

Ucuz Dekorayon

Renklerin uyumuna dikkat edin

Mobilya renklerinin birbirini tutmaması ne kadar para harcanırsa harcansın bir evi kötü gösterecektir. Evinizde renk uyumuna dikkat edin. Takım almasanız bile aldığınız her bir parçayı birbirine uydurmaya çalışın. Hem takım alarak fazla para harcamamaya özen gösterebilirsiniz, hem gereksiz bir eşyla almamış olursunuz, hem de uyuma dikkat edersiniz.

İkinci el revaçta

Eskiciler hemen hemen her semtte bulunmaktadır. Dekorasyonunuzda eskicilerden de faydalanabilirsiniz. Biçimini beğendiğiniz bir eşyayı alarak üstünde ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Ahşap mobilyaları boyayabilir, koltuklarını yüzünü değiştirebilirsiniz.

Ucuz Dekorayon

Ucuza pek çok eşya almak yerine, elinizdeki parayı iyi ama az eşya için kullanabilirsiniz. Evinizi aksesuara boğmanız da yanılgı olabilir. Çok süs şıklık demek değildir. Kararınca kullanacağınız aksesuarlar evinizi şık gösterebilir. Şık bir vazo ya da şık bir tablo bazen bir oda için yeterli olabilmektedir.

Az Bütçeyle Eşya Yenileme

Ev eşyalarınızı onarmak istediğinizde, yüksek maliyetler caydırıcı olabilir, fakat bazı spesifik durumlar için uygulayabileceğiniz, az bütçeli öneriler yardımınıza koşacaktır.

  • Oturma ve yemek odalarının en tipik sorunu, eşyaların ayaklarının onarıma ihtiyacı olmasıdır. Sallanan ve dengesi sabit olmayan bu eşyaların ayaklarında, silikon dolgu macunu kullanın. Onarılması gereken ayağa, küçük bir miktar sıkın ve eşyayı eski yerine koymadan önce, iyice kuruduğundan emin olun.
  • Mum lekelerini, ahşap yüzeylerden çıkarmak için, yüzeyin kalitesinin bozulmasını istemiyorsanız, bıçak veya herhangi sivri bir obje kullanmayın. Mum lekesini, bir buz küpü ile soğutun. Bir süre bekledikten sonra, sağlam bir kartla, kenarlarından kazıyın. Aynı işlem, duvar ve halılara da uygulanabilir.
  • Eğer mutfak ve yemek odanızın masası, sert ağaçtan yapıldıysa ve üzerinde gözenekler varsa, yeni bir parça almanıza gerek yoktur. İğne ve şiş gibi sivri cisimlerle zarar görmüş eşyanızı, nemli yumuşak bir bezle kaplayın. Üzerinden, sıcak ütü ile geçin. Tahtanın, nem ve ısıyla kabaran gözenekleri kapanacak ve daha pürüzsüz bir görüntü verecektir. Eşyanın yapıldığı ağaç, çabucak kabarmaya müsaitse, zımpara kağıdı seçeneği de kullanılabilir.
  • Sızdıran borularınızı, anında tamir etmek için, teflon bantla kaplayın. Boruyu sıkıca sarın. Kauçuk bir bezle, üstünden tekrar sarın. Metal bir hortum kelepçesi takarak, açılmayacağından emin olun. 

Her şeyden önemlisi dekorasyonunuzda zevkinizi ön planda tutun. Beğenmediğiniz hiçbir parçayı ucuz olduğu için almayın.

Aksesuarla Dekorasyon

Aksesuarlarınızı değiştirerek farklı görünümler yaratın.

Açık tonlardaki kanepenizi sabit tutup, etrafındaki ayrıntıları değiştirerek farklı konseptler yaratabilirsiniz. Kanepede kullanacağınız yastıklar, aydınlatma, halı ve perde seçimleriniz, konsepti tamamlayan unsurlar olacaktır. Açık tonlardaki kanepe için ahşap görünüm yaratabilirsiniz. Ahşap ayaklı aydınlatma, sütlü kahverengi perdeler, koyu renklerde halı ve yastıklarla, odayı tamamen ahşap görünüme kavuşturmuş olursunuz.

Daha parlak ve modern bir görünüm için, metal rengini kullanabilirsiniz. Metal rengini aydınlatma ve aksesuarlarda kullanırken, yastık ve perdelerinizde koyu gri veya pudra renginin tonlarını kullanabilirsiniz. Hem soft, hem de modern bir görünüm yaratabilirsiniz. Yeşilin hakim olduğu bir konsept de deneyebilirsiniz. Yeşilin koyu tonlarını perdelerde kullanarak evdeki yeşil hâkimiyetini sağlayabilirsiniz. Yastıklarınızın açık ve koyu renklerde olması, kanepenizi daha şık ve daha büyük gösterecektir.

İstediğiniz konsepti, büyük alışverişler yapmadan, sevdiğiniz renkleri kullanarak yaratabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu